کد خبر: 1184872 A

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جایزه ملی دو سالانه غزل، پیامی صادر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام محمدمهدی اسماعیلی به شرح زیر است:

از کهن‌ترین اعصار تا روزگار ما، شعر در ایران همواره منادی معنویت، اخلاق و عواطف انسانی و پیش از اسلام نیز تجلی گاه خداجویی، نیایش، نیک اندیشی و انسان دوستی بوده است.

در میان گونه‌های شعر ایران، غزل برآمده از ذوق و خلاقیت سخنوران بزرگ این سرزمین، سخن‌گوی عشق، زیبایی و دلدادگی به جمال، بیانگر تجربه‌های سیر و سلوک در طریقت کمال و تهذیب نفس و دریافت‌های شهودی سالکان مسیر معرفت الهی است.

غزل بیش از هزار سال است که زمزمة روز و شب ایرانیان و همدم شادی‌ها و غم‌ها و کامیابی‌ها و ناکامی‌های این مردم است و بسیاری از بزرگان و حوزه‌های معرفتی دینی، فیلسوفان، فقیهان، حکیمان و دانشوران، با غزل مأنوس بوده و غزل سروده اند.

این مسیر درخشان تا زمانه ما امتداد یافته و غزل هم‌چنان در محفل اهل سخن بالانشین و والامرتبه است.

جایزة ملی دوسالانه غزل که با یاد شاعر نام‌آور و غزل‌سرای برجسته روزگار ما، حسین منزوی برگزار می‌شود، فرصت مغتنمی برای سخنوران، محققان و دوستدارن شعر است تا افزون بر تبادل تجربه‌ها و بیان یافته‌ها و تأملات خویش، از تازه‌ترین رهاوردهای غزل‌سرایان کشور آگاه شوند و نیز مجالی است برای تقدیر از خلاقیت، ژرف‌نگری‌ها و تکاپوی شاعران و پژوهشگرانی که هنر و دانش و مهارت خود را در آفرینش، معرفی، شناخت و ترویج غزل به کار بسته اند.

شهر زنجان به عنوان میزبان این رخداد بزرگ ادبی و فرهنگی و زادگاه زنده یاد حسین منزوی، از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

با سپاس از اهتمام شاعران و ادیبان مشارکت کننده در این رویداد ارزشمند، مراتب امتنان خود را از برگزار کنندگان، داوران و فعالان رسانه‌ای اعلام و به برگزیدگان این جایزه صمیمانه تبریک می‌گویم.

از خداوند منان برای همه خادمان فرهنگ و هنر و شعر ایران عزیز توفیق و سرافرازی آرزومندم.

انتهای پیام/
جایزه ملی دوسالانه غزل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر