کد خبر: 1159986 A

مراسم رونمایی از کتاب «جوانمرد» با حضور همرزمان و خانواده شهید ابراهیم هادی و جمعی از خانواده معظم شهدای هشت سال دفاع مقدس و علاقمندان حوزه ادبیات ونشر یکشنبه سی‌ام آبان ماه برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی مراکز فرهنگی و هنری شهرداری منطقه ۸، سعیدرنجبریان مدیر فرهنگی هنری منطقه هشت گفت: شهید مانند اکسیژن هست و وجودش برکتی است که ما بعد از شهادتش هم آن را حس می‌کنیم اگر ما در دایره المعارف انسانیت کسانی مانند ابراهیم هادی را نداشته باشیم آن دایره المعارف ما جامع و کامل نیست چراکه امثال ابراهیم هادی وجودشان و حضورشان و سبک زندگی‌شان به گونه‌ای بود که بعد از شهادتشان هم منشاء خیر و برکت بودند.

وی افزود: امیرالمومنین علی علیه السلام می‌فرماید: آیا شما فکر می‌کنید که جرم و جسم کوچکی هستید در حالیکه در درون شما عوالم بزرگتری وجود دارد. ما بروز و ظهور این عوالم بزرگ را در وجود ابراهیم هادی می‌بینیم ترویج فرهنگ شهید ابراهیم‌هادی و دیگر شهدا یک رسالت بزرگی است. ما افتخار می‌کنیم که امروز میزبان کسانی هستیم که در تولید و تحریر این کتاب نقش پررنگی داشتند، امید که بتوانیم با تبیین و ترویج فرهنگ شهادت نقش خود را ایفا کنیم.

در ادامه مراسم از همرزمان شهید، سردار مرتضی پارساییان و سردارعباس نظیفی و غلامرضا هادی دعوت شد تا درباره شهید و خاطراتشان مطالبی را بیان کنند.

مرتضی پارساییان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید هادی گفت: شهید ابراهیم هادی یکی از اعضای گروه دستمال سرخ‌ها بودند که بعد از شهادت شهید علی اصغر وصالی در گیلانغرب، گروه اندرزگو را تشکیل دادند. شهید ابراهیم هادی را باید از کسانی شنید که شنیده‌ها را دیده‌اند.

در بخش دیگری از این مراسم سردار عباس نظیفی خاطره‌ای از شهید ابراهیم هادی بیان کرد و گفت: در عملیات والفجر۱۰ مقدماتی که از گیلانغرب حرکت کردیم، یک آشنایی بین بچه‌های گیلانغرب و لشکر۲۷ بود برای عملیات والفجر ۱۰، قسمت شد که ما از گیلانغرب راه بیفتیم و حرکت بکنیم شب قبل از عملیات بچه‌ها دور هم نشستیم و شهید ابراهیم هادی گفتند بچه‌ها بیایید با هم قرآن بخوانیم و دست در دست هم دادیم و قسم خوردیم که هر کس در عملیات شهید شد بقیه را شفاعت کند روز عملیات به علت برخی مشکلات و پاتک‌های دشمن ما نتوانستیم عملیات والفجر ۱۰ را انجام بدهیم و من به بچه‌ها گفتم که به عقب برگردند ولی متاسفانه ابراهیم هادی در کانال ماند و نتوانستند برگردند و بعداً هم که برای تفحص بچه‌ها را فرستادیم آنجا بازهم متاسفانه نتوانستیم ابراهیم هادی را پیدا کنیم یکی از چیزهای مهمی که در مورد این کانال باید بگویم این هست که درکانال کمیل بچه‌هایی که آنجا بودند آب برای خوردن نداشتند و تا آخرین قطره خونشان در آنجا مقاومت کردند.

همرزم شهید در ادامه صحبت‌های خود افزود: بعد از ۵ روز در محاصره دشمن بودند در آن کانال تشنه‌تر از شهید ابراهیم‌هادی کسی نبود شهید هادی دنبال مسئولیت و نامش نبود شهید هادی کسی بود که اگر یک قمقمه آب در آن شرایط داشت آن را به همه بچه‌های حاضر در آنجا می‌داد ولی خود جرعه‌ای از آن آب را نمی‌نوشید ابراهیم هادی یک تفکر بود، از مرام و معرفت و دست به سینه بودن و جوانمرد بودن او هرچه بگوییم کم گفته ایم.

سخنران بعدی مراسم محمد علی صمدی پژوهشگرو تحلیلگر حوزه دفاع مقدس بود که گفت: من در پروژه کنار آقای اکبری بودم بین کتاب سلام بر ابراهیم و کتاب جوانمرد تفاوتهایی وجود داشت. کتاب اول در احیای نام شهیدابراهیم هادی خیلی موثر بود ولی مطالب خیلی دقیق بیان نشده بود و آقای اکبری وقتی پیشنهاد کتاب جوانمرد را داد قرار شد که این کتاب مستند شود از هر چه که همرزمان شهید بیان می‌کنند باید تمام و کمال ذکر شود مگر جایی که خود گوینده تمایل به ذکر گفته‌ها نداشته باشد. در کتاب جوانمرد سعی شده که هویت تاریخی کتاب حفظ شود مکان و تاریخ رویداد و… با ذکر جزییات تا جایی که امکان داشت آورده شود اینکه کسانی که در جبهه حضور داشتند از کجا و چه خانواده‌ای هستند و این تفاوت کتاب سلام بر ابراهیم با جوانمرد بود.

انتهای پیام/
شهید ابراهیم هادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر