کد خبر: 1154425 A

فیلم «بی حسی موضعی» در برنامه «بوطیقا» رادیو فرهنگ سه شنبه ۱۸ آبان ماه نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش ایلنا، «بوطیقا» عنوان برنامه‌ای پژوهش محور از رادیو فرهنگ است که این هفته در نقد و بررسی فیلمنامه‌ها به فیلم سینمایی «بی‌حسی موضعی» سومین و آخرین فیلم حسین مهکام است که از اولین نمایش آن در جشنواره جهانی فجر، با استقبال خوبی روبرو شد و در دوران کرونایی سینمای ایران به روی پرده رفت، اختصاص دارد. 

حسین مهکام بعد از سال‌ها نویسندگی در سینمای ایران و ساخت دو فیلم آزادی مشروط و آندرانیک، با بی‌حسی موضعی فیلمی متفاوت عرضه کرد و قدم درراه جهانی جدید گذاشت و همین جسارت هم مهم‌ترین دلیلی است که مخاطب را به سمت بی‌حسی موضعی جذب میکند و او را تشویق به تماشای این اثر میکند، در این برنامه نیز «مصطفی محمودی»؛ منتقد سینما فیلم «بی حسی موضعی» را نقد و بررسی می‌کند. 

داستان این فیلم درباره انسان‌هایی است که با موقعیت‌های مختلف مواجه می‌شوند که واکنش پوچی به آن دارند. اتفاقاتی که در شرایط عادی می‌تواند منجر به خشم شود (شکستن شیشه ماشین، نپرداختن هزینه رستوران، دزدی و. .) اما در اینجا این موقعیت‌ها منجر به کنش خاصی نمی‌شوند. «بی‌حسی موضعی» حتی گاهی دیوار چهارم را هم می‌شکند و خودش را در مقابل تماشاگر دست می‌اندازد تا از این لحاظ نزدیکی هرچه بیشتری به مفهوم ابزورد داشته باشد. 

بی‌حسی موضعی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی حسین مهکام و تهیه‌کنندگی حبیب رضایی محصول سال ۱۳۹۷ داستان مردی به نام جلال است که با خواهرش ماری زندگی میکند و متوجه میشود که ماری بدون اطلاع او با مرد ثروتمندی به نام شاهرخ ازدواج کرده است. جلال در اعتراض به این موضوع وسایلش را جمع میکند و از خانه بیرون میزند تا به خانه دوستش بهمن برود. جلال در راه با راننده تاکسی عجیبی به نام ناصر آشنا میشود و با یکدیگر همراه میشوند. از سوی دیگر ماری که نگران جلال است تصمیم میگیرد همراه با شاهرخ به خانه بهمن برود…

برنامه «بوطیقا» را ساعت ۲۰:۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه به تهیه‌کنندگی «مریم قاسمی» روی موج اف‌ام ردیف ۱۰۶مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید.

انتهای پیام/
رادیو فرهنگ «بوطیقا» بی‌حسی موضعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر