کد خبر: 1145890 A

نمایش «انجمن نویسندگان مرده» اجرایی است که در آن جوکر به عنوان شخصیتی که ویژگی‌های ذاتی خود را حفظ کرده، برای آزادی بشر تلاش می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها پردیس تئاتر شهرزاد میزبان اجرای نمایش «انجمن نویسندگان مرده» است که به کارگردانی و نویسندگی مجتبی جعفری‌پور روی صحنه رفته. تهیه‌کنندگی این نمایش را ساغر بهنام برعهده دارد و فاطمه عبدالرحیمی مجری طرح آن است.

جعفری‌پور (کارگردان) درخصوص نمایش «انجمن نویسندگان مرده» و مضمون آن گفت: این نمایش برداشتی از نمایشنامه یک ماجرای خیلی خیلی خیلی سیاه مارتین مک دوناست که با تغییراتی که انجام شده یک داستان فانتزی و تاریک را دنبال می‌کند. آزادی چیزی است که اکنون تمام دنیا به دنبال آن است و در این نمایش با استفاده از دلقک یا جوکر این را نشان داده‌ایم. طبق شناخت و تصورات عموم، جوکر یک شخصیت هرج و مرج گرا و آنارشیست است که در این نمایش با حفظ ویژگی‌های ذاتی جوکر، تلاشش برای آزادی بشر را می‌بینیم.

10

او در ادامه به زمان و مکانی که اتفاقات نمایش در آن رخ می‌دهد اشاره کرد و گفت: در این نمایش از نویسندگان مطرح جهانی مانند داستایوفسکی و ویکتورهوگو و خواهران برونته… استفاده کردیم از این رو اتفاقات در حوالی سال‌های۱۸۵۰ می‌گذرد اما با اشاره‌ای که در نمایشنامه است، دلقک و چند شخصیت دیگر در زمان سفر می‌کنند و برای ایجاد آزادی مکان‌های بیشتری را جست و جو می‌کنند.

9

جعفری‌پور با اشاره به خلاصه‌ای از داستان نمایش «انجمن نویسندگان مرده» گفت: خلاصه داستان اینگونه است که دلقکی برای جلوگیری از قتل عام و تصرف کشورش در زمان سفر می‌کند اما در یکی از این سفرها توسط هانس کریستین اندرسون اسیر می‌شود تا داستان‌های او را بنویسد. اینگونه ماجراهای بعدی رقم می‌خورد و نمایش ادامه پیدا می‌کند.

به گفته کارگردان نمایش «انجمن نویسندگان مرده» فضای این نمایش فانتزی و سورئال با درون مایه کمدی است که تماشاچی می‌تواند خود را درون داستان بیابد. در این نمایش علاوه بر دیالوگ محوری، از بازیگران فرم هم استفاده شده. یکی از ویژگی‌های این نمایش وجود گروه فرم است که از چهار عروسک عنکبوت، آدم فضایی، آنابل و هیزم‌شکن که درونیات دلقک را نشان می‌دهند و دکوری که از فضای بسته ذهنیات بشر را نشان می‌دهد استفاده شده است. تصورمان برآن است که بازی با تماشاچی و وارد کردن و ارتباط با تماشاچی یکی از نقاط مثبت این کار باشد.

12

این نمایش محصول کار گروه هنری تندیس است. حامد شیخی، علی پیله ور، مجتبی‌جعفری‌پور، مصطفی خسروجردی، امیرحسین انصاری، ساغر بهنام، تداعی سعیدی فر، علی اسدیان، شاهکار هدایت، ملیکا زاهدی، سارا محبی، سایناز نگاهی مقدم، صادق کاوانلویی، نازیلا عظیمی، نوید نوبخت، هانیه توانایی، رویا شیخی، مبینا محمدی، سارا عسگری، ملودی خلیل زاده، هستی زمان وزیری بازیگران این نمایش را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/
پردیس تئاتر شهرزاد انجمن نویسندگان مرده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر