کد خبر: 1131041 A

سمپوزیوم آنلاین «سنگتراشی دوره هخامنشی: روشها، تئوری‌ها و تکنیک‌ها» توسط موسسه باستان‌شناسی آلمان با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، زهره زهبری (باستان‌شناس ایرانی و عضو موسسه باستان‌شناسی آلمان) گفت: از تعداد زیادی از پژوهشگرهای ایرانی و غیرایرانی در حوزه‌های باستان‌شناسی، زبان‌شناسی، مرمت و باستان‌سنجی دعوت شده‌ تا در سمپوزیوم آنلاین «سنگتراشی دوره هخامنشی: روشها، تئوری‌ها و تکنیک‌ها» راجع به پژوهش‌های جدید خود در قالب ۲۴ سخنرانی و طی سه روز سخن بگویند.

او افزود: سنگتراشی از جمله هنرهای بسیار کاربردی در دوره هخامنشی بوده و آثار منقول و غیرمنقول زیادی از جنس سنگ از این دوران به جا مانده است که نشانگر شناخت کافی شمار زیادی از سنگتراشانی دارد که برای دربار این شاهنشاهی خدمت می‌کرده‌اند.

عضو موسسه باستان‌شناسی آلمان اظهارکرد: بحث راجع به چگونگی کار با سنگ، ابزارهای به کار رفته، معادن سنگ مورد استفاده، تکنیکهای به کارگیری شده در ساخت سازه‌های سنگی و مباحثی از این قبیل، دهه هاست که مورد پژوهش قرار گرفته است.

زهبری افزود: در این میان پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی، سال‌ها برای روشن شدن زوایای گوناگون این موضوع کوشش کرده‌اند ولی با این وجود، تاکنون برنامه سخنرانی منسجمی که تنها «بر هنر سنگتراشی دوره هخامنشی» متمرکز باشد، برگزار نشده بود و همواره این موضوع مهم در کنار سایر مباحث این دوره ارائه شده بود.

این باستان‌شناس تصریح کرد: بدین منظور، موسسه باستان‌شناسی آلمان، شعبه تهران (DAI Eurasien-Abteilung, Außenstelle Teheran)، با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری ۲۶ تا ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ خورشیدی سمپوزیوم آنلاینی را به زبان انگلیسی با عنوان «سنگتراشی دوره هخامنشی: روشها، تئوری‌ها و تکنیکها» که مشخصاً بر این موضوع مهم متمرکز است، برگزار خواهد کرد.

گفتنی است، این برنامه توسط یودیت تومالسکی (موسسه باستان‌شناسی آلمان)، زهره زهبری (موسسه باستان‌شناسی آلمان) و الکساندر ناگل (دانشگاه نیویورک) و با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برنامه‌ریزی شده ومقالات مستخرج از آن پس از برگزاری سمپوزیوم، به زبان انگلیسی در آلمان منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/
سنگتراشی دوره هخامنشی سمپوزیوم آنلاین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر