کد خبر: 1128312 A

نمایشگاه «نخ و نگاره» هیما با مشارکت فرهنگسرای نیاوران و موسسه فرهنگی اکو از ۱۹ تا ۳۰ شهریور در گالری یک این فرهنگسرا برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، در دومین جشنواره و در بخش طراحی لباس، هنرمندان کشورهای عضو اکو نیز حضور خواهند داشت. این هنرمندان از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان هستند که در حال حاضر۳۰ اثر از هنرمندان عضو اکو در نمایشگاه در معرض دید است. 

این نمایشگاه رویدادی است با رویکردی متفاوت نسبت به سال گذشته و نگاهی بین‌المللی با تاکید بر دوخت‌های سنتی معاصر و پیوند آن با طراحی لباس. 

تلاش شده است تا علاوه بر شناسایی و تعامل بین هنرمندان کشورهای عضو اکو بر دو اصل حفظ اصالت و حفظ محیط زیست توجه شود. 

هدف از برگزاری نمایشگاه نیز حفظ و احیای هنرهای سنتی، تعامل میان هنرمندان عضو کشورهای اکو و ایجاد زنجیره لباس اقوام، برگزاری نمایشگاه نخ و نگاره در کشورهای عضو و نمایش هنر و آشنایی بیشتر فرهنگ کشورها به هنرمندان کشورهای مجاور است. 

در این نمایشگاه علاوه بر ارائه آثار منتخبان، آثار نفیس سوزن دوزی از چند مجموعه دار و آثار اساتید نیز به نمایش گذاشته می‌شود و طراحی ویژه لباس، الهام گرفته از لباس ایرانیان باستان است. 

داوری دومین جشنواره نخ و نگاره با تاکید بر حضور بخش خصوصی در اقتصاد هنر و با اشاره به رقابت ۸۷۰ اثر از هنرمندان برگزار شد. 

در این دوره ۳۲۸ شرکت کننده حضور داشتند که ۲۱۹ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی و ۱۰۹ هنرمند در زمینه طراحی لباس، آثار خود را ارسال کرده بودند. 

در مجموع، هنرمندان ۸۷۰ اثر را به صورت تصویر در مرحله اول به سایت جشنواره ارسال کردند و در داوری بخش اول که به صورت مجازی برگزار شد، ۱۸۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی با تعداد ۳۹۷ اثر و ۸۰ هنرمند در طراحی لباس با تعداد ۱۰۴ اثر مورد قبول هیئت داوران واقع شد و رای مثبت داوران را دریافت کردند. به بیان دیگر در مجموع ۲۶۱ هنرمند و ۵۰۱ اثر وارد مرحله دوم شدند. 

در داوری بخش دوم ۱۵۱ هنرمند در بخش دوخت‌های سنتی ۶۹ هنرمند در بخش طراحی لباس پذیرفته شدند و تعداد ۳۵۷ اثر در دوخت‌های سنتی و ۹۳ اثر در بخش طراحی لباس به نمایشگاه راه یافتند. 

لازم به ذکر است دوره اول این نمایشگاه در سطح کشور در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. 

دومین رویداد نخ و نگاره از ۱۹ تا ۳۰ شهریورماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقه‌مندان می‎توانند برای بازدید از این نمایشگاه در روزهای عادی از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و در روزهای تعطیل از ساعت ۱۴ تا ۱۸ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

انتهای پیام/
فرهنگسرای نیاوران دومین رویداد نخ و نگاره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر