کد خبر: 1125248 A

«بوی دهان گنجشک» مجموعه ناداستان‌ها و روایت‌های مطبوعاتی کیارنگ علایی، روانه بازار نشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «بوی دهان گنجشک» مجموعه ناداستان‌ها و روایت‌های مطبوعاتی کیارنگ علایی در طول دو سال گذشته روانه بازار نشر شد. این مجموعه در قالب ۲۷ ناداستان و روایت، نگاهی دارد به زندگی شخصیت‌هایی که در کودکی نویسنده نقش داشته‌اند و این جا در زمان و موقعیتی دیگر، مشغول نظاره سرنوشت خویش‌اند و شادکامی و خوشبختی آن‌ها در پذیرش تنهایی و جبری است که آن‌ها را احاطه کرده است: پدربزرگی که ساعت‌های طولانی در جشن تولد هشتاد و نه سالگی‌اش در اتاق انباری حبس می‌شود تا سر موقع به جشن آورده شود اما فراموشِ خانواده می‌شود تا به جمع مهمانان بپیوندد، ننه رضا که همه دل مشغولی روزانه‌اش مراجعت پیاده به توالت عمومی محله و بازگشت به خانه است تا به این ترتیب تمام ساعات یک روز را سپری کند، ولد که تمام جوانی‌اش را روی رود کارون خوابیده و جایی جز آن جا برای زندگی ندارد، لاوی و گوهر که هر روز با یک بیوک اسکای لارک شکلاتی پنچر خیابان‌های جدید مشهد را زیر پا می‌گذرانند؛ این‌ها بخشی از آدم‌های این مجموعه اند. 

کیارنگ علایی در بخشی از مقدمه کتاب نوشته است: «همیشه فکر کرده‌ام غایت چیزها چیست؟ لغزیدن در روح آدم ها؟ یا تخیل کردن زیستِ آن‌ها وقتی دچار غیاب شده اند. یک بار که برای خودکار روی میز بانک که جوهرش تمام شده بود و افتاده بود گوشه میز و دیگر خریداری نداشت، گریستم، تازه آن جا یادم افتاد که همه ما در شکم ماهی گیر افتاده‌ایم و تنها عده کمی می‌توانند پدر ژپتو شوند و از ته آن سیاهی بیایند بیرون. پدر ژپتو غایت پدرهای دنیاست؛ انسان کامل، هنرمندی در انزوا و گم نامی کامل، کسی که تا سر حد ممکن در بازیگوشی‌ها و بوالهوسی‌های معشوق تنبیه شد و باز او را پذیرفت. رازی در پدر ژپتو است، رازی که عمق آن به اندازه نیکو داشتن صبر است؛ کنترل عاقلانه نفس در مقابل بی‌تابی و بازیگوشی مداومی که خاطر پریشان ما در مقابل هر رنج به ما دیکته می‌کند. وقتی دنیا جایی پشت تخیلات ما باشد، دیگر هیچ تفاوتی نیست میان دقیقه‌ها خیره شدن به یک لیوان، روی میز خاک گرفته‌ای در پایین خیابان مشهد یا تماشای آبشار نیاگارا در مرز کانادا و آمریکا، و فرقی ندارد زیر آسمان کجا بودن. شهود در کوچه‌های درکه و خیابان شانزلیزه به یک میزان قابل دریافت است، همان طور که قایق سواری روی تالاب روستای صراخیه خوزستان یا تالاب‌های ونیز به ما ادراکی یکسان از زندگی می‌دهد». 

چاپ اول کتاب «بوی دهان گنجشک» توسط انتشارات آهنگ قلم، در قطع رقعی، ۱۶۴ صفحه، به شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۴۰ هزار تومان منتشر شده است. 

این هجدهمین کتاب کیارنگ علایی در حوزه ادبیات داستانی، عکاسی و ترجمه است. او عضو هیات علمی گروه عکاسی موسسسه آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد، برنده جوایز متعدد از جشنواره‌های بین المللی: داکینو رومانی، یونیکای لهستان، ابنزه اتریش، برنوی چک، ملل اتریش، کومانوا مقدونیه، ویژن فنلاند، نارین قرقیزستان، محفوظ الله بنگلادش، مونته نگرو و… می‌باشد. آثار عکاسی او در کشورهای فرانسه، آلمان، فنلاند و امارات به صورت نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته شده و مجلاتی چون پرایوت ایتالیا و زایت ویسن آلمان به انتشار عکس‌های او پرداخته‌اند.

انتهای پیام/
کیارنگ علایی بوی دهان گنجشک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر