کد خبر: 1117577 A

دبیران علمی و اجرایی نخستین همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» معرفی شدند و غلامرضا امیرخانی دبیر علمی بخش ایران، فرزانه اعظم لطفی دبیر علمی بخش هند و مهشید برجیان به عنوان دبیر اجرایی در برگزاری این رویداد فرهنگی حضور دارند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نخستین همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش ها» (ICCHI ۲۰۲۲)، به همت معاونت پژوهشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با مدیریت فاطمه جان احمدی در تاریخ ۳۰ دی ماه سال جاری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود. 

غلامرضا امیرخانی به عنوان دبیر علمی بخش ایران، فرزانه اعظم لطفی به عنوان دبیر علمی بخش هند و مهشید برجیان به عنوان دبیر اجرایی معرفی شده اند. 

بررسی پیشینۀ نسخه‌پژوهی و نسخه‌شناسی در هند (شیوه‌ها، مطالعات میان رشته ای، مطالعات دانشگاهی) از جمله اهداف اصلی این همایش بین المللی است. بر همین اساس از محققان ایرانی و غیرایرانی که به زبان‌های فارسی و انگلیسی آثار و پژوهش‌هایی دارند؛ دعوت می‌شود با شرکت در این گردهمایی، آخرین نتایج مطالعات و پژوهش‌های خود را درباره نسخ خطی در جایگاه میراث مشترک دو کشور کهن ایران و هند؛ به صورت مجازی ارائه کنند. 

نقد و تصحیح متون و نسخه‌های خطی، نسخه‌های خطی غیرایرانی، معرفی نسخه‌های تازه‌یاب ونفیس، هنرهای کتاب آرایی، فهرست‌نویسی و حفظ و نگهداری و مرمت نسخ خطی، شیوه‌های اطلاع‌رسانی و معرفی مفاخر و نام آوران عرصه مخطوطات؛ از دیگر محورهای همایش عنوان شده است. 

همایش بین المللی «میراث مشترک ایران و هند؛ نسخ خطی: ظرفیت‌ها و چالش‌ها» ۳۰ در روز سی‌ام دی ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۱۵ مهرماه تعیین شده است و پژوهشگران و محققان تا ۲۰ آذرماه می‌توانند متن کامل مقالات خود را به دبیرخانه همایش به آدرس پست الکترونیکی همایش: iranindiamanuscript@gmail. com ارسال کنند. 

چکیده مقالات ارسالی باید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه به زبان فارسی یا انگلیسی باشد و گزیده مقالات برتر همایش در قالب شماره مخصوص نشریات علمی و یا به صورت کتاب مستقل منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/
کتابخانه ملی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر