کد خبر: 1107296 A

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان تاکید دارد: موانع ثبت منظر فرهنگی اورامانات رفع شده است و می توان گفت ۱۰۰ درصد ثبت خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جمهوری اسلامی ایران دو پرونده راه‌آهن شمال‌ - جنوب و منظر فرهنگی اورامانات /هورامان در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو را برای ثبت در فهرست میراث جهانی پیشنهاد داده‌ است. 

پرونده راه‌آهن مربوط به میراث صنعتی کشور و پرونده اورامانات در زمره مناظر فرهنگی برای ثبت در فهرست میراث جهانی مطرح شده و طی چند سال گذشته تلاش قابل توجهی برای تهیه پرونده و رفع موانع ثبت جهانی آن انجام شده است. البته نگرانی هایی برای عدم موفقیت ثبت اورامان در فهرست میراث جهانی وجود دارد.

یعقوب گویلیان (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان) با تاکید بر رفع موانع ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات گفت: این پرونده به لحاظ محتوایی مشکلی ندارد و تقریباً صد درصد مطمئن هستیم که پرونده منظر فرهنگی اورامانات در این دور از اجلاس کمیته میراث جهانی ثبت خواهد شد.

به گفته او نگرانی‌هایی اصلی بازرسان در خصوص آینده اورامانات مطرح شده بود که این آینده به کجا خواهد رسید با توجه به آنکه مسئولان استان ها در این خصوص به تفاهم رسیده اند این نگرانی ها رفع شده است.

گویلیان یاد آور شد: پروند‌ه‌های پیشنهادی در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی از ۲۴ جولای تا ۲۸ جولای (شنبه ۲ مرداد تا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰) بررسی می شوند. بر اساس برنامه دریافتی از دبیرخانه یونسکو، پرونده ثبت منظر فرهنگی اورامانات در روز سه‌شنبه ۲۷ جولای (۵ مرداد ۱۴۰۰) در کمیته میراث جهانی مطرح خواهد شد.

انتهای پیام/
استان کردستان جمهوری اسلامی ایران صنایع دستی و گردشگری استان کردستان یونسکو استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر