کد خبر: 1103390 A

دومین جلسه شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، دومین جلسه شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا برگزار شد. 

در این جلسه، پرونده شوراهای پیشنهادی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری هفت استان اردبیل، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، کردستان و یزد تایید شد. 

با توجه به تشکیل شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان اماکن عمومی و میادین شهری در اسفندماه سال ۹۹، به منظور تسهیل و تسریع در بررسی تقاضاهای استانی برای ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری، مقرر شد شوراهای استانی تشکیل شود و بررسی ساخت و نصب مجسمه‌ها و یادمان‌ها در اماکن عمومی استان‌ها به شوراهای استانی واگذار شود. 

پس از تعامل و ارتباط اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برای تشکیل شوراهای استانی، پرونده‌های شوراهای پیشنهادی استان‌ها بررسی شد. 

در این جلسه شوراهای هفت استان اردبیل، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، کردستان و یزد مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دستورالعمل صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری در شورای مرکزی تایید شد و فعالیت شوراهای این استان‌ها آغاز می‌شود. 

سید مجتبی حسینی، معاون امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: مصوبه و آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری ۲۲ سال پیش تصویب شده است و در این سال‌ها در مواردی پیگیری‌هایی شده اما اجرای آیین نامه محقق نشده است. سال گذشته شورا تشکیل و مقرر شد برای تسهیل و تسریع امور در استان‌ها و شهرهای کشور باهماهنگی و تایید شورای مرکزی، شوراهای استانی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری تشکیل شود. 

حسینی ادامه داد: ساماندهی مجسمه‌ها و یادمان‌های شهری و اماکن عمومی از نظر فرهنگی، اجتماعی و هنری ضرورت دارد و مرجع تایید برای ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و فضاهای شهری شورای مرکزی و دراستان‌ها شوراهای استانی هستند. 

هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی دراین جلسه گفت: پس از نخستین جلسه شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری، مقرر شد شوراهای استانی برای بررسی و صدور مجوز در استان‌ها تشکیل شود و شورای مرکزی بررسی تقاضا و صدور مجوز ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میادین شهری در استان‌ها را به شوراهای استانی تفویض کند. در این مدت اداره کل هنرهای تجسمی مکاتبات و تعامل‌هایی با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها انجام داده است که از میان پرونده‌های شوراهای پیشنهادی که از استان‌ها دریافت شده است شوراهای هفت استان در این جلسه تایید شد و امیدواریم پرونده‌های شوراهای سایر استان‌ها نیز تکمیل و در شورای مرکزی تایید شود تا شوراها در راستای رعایت قانون و ساماندهی مجسمه‌ها و یادمان‌ها در همه استان‌های کشور فعالیت کنند. 

در این جلسه، سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه و یادمان در اماکن عمومی و میدان‌های شهری، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی و دبیر شورا، برزین ضرغامی، رییس سازمان زیباسازی شهر تهران، طاهر شیخ الحکمایی، نماینده فرهنگستان هنر، اسماعیل زیارتی نماینده وزارت کشور، کاوه خورابه نماینده انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مسعود فکری، نماینده وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و یعقوب سلیمانی نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشتند.

انتهای پیام/
قانون مجسمه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت کشور آیین نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی شورای نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر