کد خبر: 1102575 A

رویکردهای جدید معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما؛

شبکه‌های استانی صدا و سیما با صدها عنوان برنامه ویژه فصل تابستان و با رویکردهای محتوایی جدید، اوقات فراغت بهینه‌ای را برای مخاطبان رقم می‌زنند.

به گزارش ایلنا، با توجه به قرار داشتن در فصل تابستان و شرایط ناشی از شیوع کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده، مرکز سیمای استان‌ها، برنامه‌ریزی مفصلی برای تابستان داشته است. 

این برنامه‌ها با هدف پُر کردن بهینه اوقات فراغت بینندگان و مخاطبان شبکه‌های استانی و با تشکیل جلسات کارشناسی و برنامه‌ریزی همه جانبه‌نگر، در قالب‌های جدید و متنوع و ساختارهای مختلف در جدول پخش سیمای مراکز پیش‌بینی شده‌اند. 

بر این اساس علاوه بر برنامه‌های وبژه، برنامه‌های روتین سیمای مراکز نیز با رویکرد جدید و متناسب با فصل تابستان و با طراحی و تولید آیتم‌های شاد و جذاب و انتخاب موضوع‌های مناسب پخش می‌شوند. 

از جمله اقداماتی که در این راستا به انجام رسیده‌اند می‌توان به تولید برنامه‌های جنگ و شاد با همکاری شبکه‌های استانی و شبکه‌های سراسری اشاره کرد، برنامه‌هایی مانند «شب فیروزه‌ای» شبکه پنج سیما و «شب‌های ایرانی» شبکه آموزش، بازطراحی برنامه‌های صبحگاهی (۳۰ برنامه در استان‌ها) متناسب با فصل تابستان و فضای اطلاع‌رسانی تفریحی و آیتم‌های گردشگری، آموزش مهارت‌های شغلی و نحوه کسب درآمد با حضور کارآفرینان موفق و برتر استانی، ۳۴ برنامه خانواده با تغییر رویکرد و ایجاد محتوای جدید آموزشی برای زنان، طراحی ۳۰ ویزه برنامه جنگ شبانه در قالب طنز و نمایش برای ایام آخر هفته، برنامه‌های کودک با فضای شاد و مفرح و پرداختن به موضوعاتی همچون کتابخوانی، آموزش نقاشی و حضور شخصیت‌های عروسکی جدید، طراحی و تولید برنامه‌های ویژه نوجوانان با رویکرد هدفمندسازی اوقات فراغت، بازطراحی و تولید برنامه‌های ویژه جوانان با رویکرد ایجاد روحیه نشاط، خودباوری و امید، و نیز برنامه‌های معارفی با محوریت مهدویت و مفهوم انتظار اشاره کرد. 

گفتنی است در همین چارچوب، برنامه‌های ورزشی و پوشش رویدادهای ورزشی و مسابقات و بازی‌های بومی و محلی هم در دستور کار سیمای مراکز قرار گرفته است. 

از دیگر هماهنگی‌های صورت گرفته در این بین باید به تولید ۲۲ عنوان مسابقه تلویزیونی میدانی و استودیویی با هدف ایجاد شور و نشاط خانوادگی اشاره کرد، همچنین مسابقه زنده تلفنی هم با طرح سوال و بازی‌های رایانه‌ای در دستور کار سیمای مراکز قرار دارد. 

در حوزه شعر و موسیقی هم تولید برنامه‌های موسیقی‌محور سنتی و پاپ با استانداردهای رسانه‌ای و با طیف مخاطبان جوان تا بزرگسال مد نظر بوده است. 

یکی از مهمترین اتفاقات در حوزه تولید برنامه‌های ویژه فصل تابستان در صدا و سیمای مراکز، تغییر رویکرد ۳۱ عنوان برنامه روستامحور است به طوری که دوربین رسانه استانی با حضور در روستاهای مختلف، گفت‌وگوهای جذاب با اهالی را برای همه مخاطبان تدارک دیده و علاوه بر این بازی‌های بومی نیز به تصویر کشیده می‌شوند که در مجموع هدف از این برنامه‌ها، نشان دادن محیط صمیمی روستا و اتحاد ملی همه اقوام ایرانی است. 

تولید و پخش ۲۳ عنوان برنامه جوان ویژه تابستان در مراکز با رویکرد معرفی جوانان موفق استان، آموزش و مهارت‌های شغلی و تحصیلی، دوربن مخفی، کنترل خشم و جرائمی که ریشه در خشم دارد، گزارش از اخبار فضای مجازی و معرفی کتاب برای جوانان، تجربه زندگی در اوقات فراغت و دابسمش و موسیقی و نیز مستند، گزارش، برنامه‌های ترکیبی و برون استودیویی، از دیگر اقدامات صورت گرفته در صدا و سیمای استان‌ها به شمار می‌رود. 

یکی از موضوعات مهمی که در این برنامه‌ها مد نظر قرار داشته، توجه به مسئله جمعیت و اهمیت فرزندآوری است؛ بر این اساس در تابستان ۱۴۰۰ طرحی با عنوان شکوه مادری با موضوع دعوت از مادران نسل جدید که بالای سه فرزند دارند و نیز در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی صاحب موفقیت‌هایی هستند و نقش مادری خود را نیز با داشتن چند فرزند به درستی اجرا می‌کنند در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام/
معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر