کد خبر: 1097638 A

مستند جذاب «ایرانگرد» با معرفی طبیعت بکر شهرها و روستاهای ایران و شیوه زندگی مردم عشایر و روستاهای ایران شب‌های تابستان بر روی آنتن شبکه یک سیماست.

به گزارش ایلنا، برنامه «ایرانگرد» با معرفی طبیعت بکر شهرها و روستاهای ایران و شیوه زندگی مردم عشایر و روستاهای ایران، یکی از مجموعه‌های مستند پرمخاطب سیماست. 

«ایرانگرد» علاوه بر معرفی طبیعت منحصربه فرد کشورمان، با نگاهی ساده و صمیمانه آداب و رسوم روستانشینان، عشایر و ییلاق نشینان این مرز و بوم را به زیبایی به تصویر درآورده است. 

جواد قارایی (کارگردان، تهیه کننده و راوی) مستند «ایرانگرد» برای تهیه این برنامه با گروه فیلمبرداری خود به شهرها و استان‌های مختلف ایران سفر می‌کند و به روایت زندگی و آداب و رسوم ساکنان این مناطق می‌پردازد. 

این مستندساز طبیعت‌گرد، با بکارگیری خلاقیت و ابتکار، اثری شیرین با تصاویری قوی و روایت‌هایی جذاب تولید می‌کند و روی آنتن می‌فرستد. 

مستند «ایرانگرد ۴» نوروز امسال روی آنتن شبکه یک سیما رفت و قرار شد ادامه آن تابستان۱۴۰۰ پخش شود و حالا ادامه پخش آن از هفته دوم تابستان از شبکه یک سیما آغاز شده است. 

جواد قارایی، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانگرد در این باره گفت: در این بخش از ایرانگرد به استان‌های اردبیل، لرستان، سمنان و هرمزگان رفته و بیشتر با جاذبه‌های گردشگری ایران آشنا می‌شویم. اکثر مناطقی که رفته‌ایم بکر و از نظر زیبایی و جاذبه‌های بصری شگفت‌انگیز است و کسی این مناطق را نمی‌شناسد. 

به گفته قارایی، ایده تولید ایرانگرد از سال ۸۸ در ذهنش شکل گرفت و در نوروز ۹۲ نخستین سری آن از شبکه چهار روی آنتن رفت. 

فصل‌های پیشین آن بارها مورد تشویق و توجه قرار گرفته و به عنوان برترین مستند نوروزی تلویزیون هم انتخاب شده اما دو فصل اخیر، با توجه به محدودیت‌های ناشی از کرونا، کار را کمی برای قارایی و گروه فیلمبرداری سخت و دشوار کرده است. 

قارآیی درباره فصل چهار مستند «ایرانگرد» می‌گوید: شرایط پیش آمده بواسطه کرونا در روند ضبط برنامه بسیار تاثیر گذاشت به طوری که نتوانستیم به بسیاری از مناطقی که مدنظرمان بود سفر کنیم و با توجه به محدودیت زمان، امکان آماده‌سازی تمام قسمت‌ها برای نوروز مهیا نشد و ادامه آن به پخش تابستان رسید. 

وی با بیان اینکه تلاش شده است این اثر با بالاترین کیفیت و مطابق استانداردهای جهانی برای مخاطبان تولید شود، تاکید کرد: سعی کردیم فصل چهار و ادامه قسمت‌های نوروزی که این شب‌ها روی آنتن می‌رود، نسبت به فصول گذشته از جذابیت و هیجان بیشتری برخوردار باشد. 

وی همچنین از ساخت ایرانگرد ۵ در نوروز ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در ایرانگرد ۵ به خراسان شمالی، گیلان، مازندران، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی، ایلام سفر می‌کنیم. اکنون مشغول تصویربرداری در خراسان شمالی هستیم و ایرانگرد ۵ برای پخش در نوروز ۱۴۰۱ آماده می‌شود. 

این مستندسازضمن اشاره به حمایت‌ها و توجه ویژه معاونت سیما و مدیر شبکه یک و مدیر گروه اجتماعی این شبکه به مجموعه ایرانگرد و همراهی در شرایط سخت کرونا گفت: رویکرد مستندهای قبلی ایرانگرد بر یک موضوع متمرکز نبود و گلچینی از شاخصه‌های اکوتوریسم ایران با محوریت آداب، موسیقی، غذا، پوشش اقوام و عشایر و معماری روستاها را در بر می‌گرفت و در فصل جدید مستند هم به طور وسیع‌تر و با جزئیات بیشتری به این شاخصه‌ها می‌پردازیم. 

مستند «ایرانگرد» تابستان امسال روزهای دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۲۳:۱۵ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

انتهای پیام/
شبکه یک سیما معاونت سیما مستند «ایرانگرد جواد قارایی مردم عشایر مردم روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر