کد خبر: 1096435 A

کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تالیف مژگان چاهیان به همراه س‌دی صوتی توسط سوره مهر منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تالیف مژگان چاهیان (آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران) منتشر شد. 

«لو» و «هَرایی» دو نوع مقام آوازی با متر آزاد در موسیقی شمال خراسان‌اند. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که در مضمون آن‌ها حالات روانشناختی با گرایش غم غربت، ویژگی‌های تمثیلی زبانی و روایت اساسی‌ترین نشانه‌های قومی یافت می‌شود. این دو مقام همچنین دارای مشخصاتی هستند که آن‌ها را به عنوان آوازی خاص متعلق به شمال خراسان معرفی می‌کند. در این پژوهش پس از سفر به شمال خراسان و جمع‌آوری و طبقه‌بندی انواع لو و هَرایی، تحلیل فنی انجام پذیرفت. مشخصات فنی «لو» و «هَرایی» همچون جملات، موتیف‌های آوازی، دینامیک، گردش فواصل و اجزاء دیگر مانند تحریرها و نحوه‌ی تنفس خواننده بررسی و تحلیل شده است.

کتاب در نهایت مجموعه‌ای از ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی این نغمات را با تبعیت از عنوان رساله - بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های «لو» و «هَرایی» پیش رو گذاشته است.

در این کتاب که حاصل پژوهش میدانی مژگان چاهیان در شمال خراسان است، علاوه بر آوانگاری و تحلیل نمونه‌هایی از مقام‌های لو و هَرایی با اجرای زنده یاد سهراب محمدی، روشن‌علی گل‌افروز، عیسی قلی پور، حسین ولی‌نژاد و حسین عزیزی‌پور به همراه نمونه‌های صوتی که توسط نویسنده کتاب در شهرها و روستاهای شمال خراسان ضبط شده، به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، قوم‌نگاری و شناخت کلی موسیقی شمال خراسان نیز پرداخته شده است. 

علاقمندان می‌توانند کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» از مراکز فروش معتبر به صورت حضوری و اینترنتی خریداری کنند.

انتهای پیام/
ایران تنفس موسیقی انتشارات سوره مهر تحلیل رایی کتاب بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی موسیقی مقامی شمال خراسان مقام لوی مقام هرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر