کد خبر: 1094142 A

نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایرانی از انتشار هفتمین قطعه پروژه موسیقایی «همساز» همزمان با روز جهانی موسیقی خبر داد و گفت: این قطعه گفتگویی دلنشین میان دو ساز کوبه‌ای ایرانی و هندی است.

به گزارش ایلنا، حمید قنبری (نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایرانی) از انتشار هفتمین قطعه پروژه موسیقایی «همساز» همزمان با روز جهانی موسیقی خبر داد.

قنبری گفت: این قطعه گفتگویی دلنشین میان دو ساز کوبه‌ای ایرانی و هندی است. 

او اظهار داشت: هفتمین قطعه از پروژه موسیقایی «همساز» با همنوازی سازهای تمبک و طبلا و با هنرمندی درشن جوتسی آنند، نوازنده نام آشنای هندی تنظیم شده است. 

وی در ارتباط با این قطعه تصریح کرد: این همنوازی مشترک سال گذشته در فستیوال هند و ایران به دعوت یونسکو به اجرا درآمده بود. این فستیوال با توجه به شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین و با شعار سلامت ذهن و بدن در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ برگزار شد و این بار همنوازی طبلا و تمبک به عنوان هفتمین قطعه از پروژه «همساز» منتشر می‌شود. 

 

 

قنبری در ارتباط با روز جهانی موسیقی اظهار داشت: این روز مصادف با ۳۱ خرداد ماه است و طی آن موسیقیدانان و نوازندگان سراسر دنیا با هدف ترویج صلح و آرامش به اجرای کنسرت‌های با کیفیت و در عین حال رایگان برای همه مردم می‌پردازند. 

وی به مشابهت معنایی سازهای شرق اشاره کرد و افزود: ساز طبلا مهمترین ساز کوبه‌ای شبه قاره هند شامل دو طبل کوچک و بزرگ با نام‌های دایان و بایان است که در هفتمین قطعه «همساز» با مهمترین ساز کوبه‌ای ایرانی، تمبک، همراه خواهد شد. 

لازم به ذکر است، در قالب پروژه «همساز»، تا کنون قطعاتی با همراهی سازهای تنبک، ناقاره، دف، بندیر، تاکینگ درام، پیپا (ساز باستانی کشور چین)، تمبوریم، پاندیرو و کویی کا (از سازهای کوبه‌ای برزیلی) و با همراهی پژمان حدادی، وحید اسداللهی، حسین رضایی نیا، پدرام خاورزمینی، ژائو ژوچان و الکساندر جسوس منتشر شده است.

انتهای پیام/
چین ذهن موسیقی وزارت ارشاد یونسکو انتشار دفتر موسیقی روز جهانی موسیقی حمید قنبری هفتمین قطعه موسیقایی همساز ساز کوبه‌ای ایرانی و هندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر