کد خبر: 1088136 A

چهارمین دوره کنسرت‌های آنلاین «برخط ماه و نوا» به صورت آنلاین در حال برگزاری است.در روز نخست این رویداد سه گروه به اجرای برنامه پرداختند.

به گزارش ایلنا، چهارمین دوره کنسرت‌های آنلاین «برخط ماه و نوا» به صورت آنلاین توسط انجمن موسیقی ایران با مشارکت بنیاد فرهنگی هنری رودکی و حمایت دفتر موسیقی برگزار شد. 

در روز نخست اجراها، در ابتدا حیدر کاکی نوازنده تنبور و همایون کاکی نوازنده کمانچه به روی صحنه رفتند و قطعات آواز بر اساس مقام شاخوشینی (نوع دوم) با شعری از باباطاهر، قطعه مژدگانی به آهنگسازی حیدرکاکی و با شعری از مولوی کرد، مقام شاخوشینی (نوع اول) و قطعه هی لاوه شعر و ماودی فلکلور با تنظیمی از حیدر کاکی، قطعه وه هار (بهار) به آهنگسازی حیدر کاکی و شعری از مولوی کرد، مقام غریبی با شعری از مولوی کرد، قطعه شیرین شمامه و شلیر به آهنگسازی حیدر کاکی و شعر فولکلور، قطعه نازدار ملودی (فولک) و با تنظیم حیدر کاکی و شعری از مولوی کرد و در پایان قطعه بی‌کلام (راز) را اجرا کردند. 

IMG_۲۰۲۱۰۶۱۱_۱۳۲۵۴۲_۷۴۰

اجرای دوم روز نخست به گروهی سه نفره متشکل از علی ضرابی نوازنده ترومپت، سیامک کریم‌پور نوازنده ترومبن و فروغ فضلی نوازنده پیانو اختصاص داشت. این گروه در این کنسرت قطعات کنسرتو ترومپت هایدن، رومنس، کنسرتوی ترومپت اثر یوهان هومل و سرناد اثر شوبرت بود که به صورت دونوازی و همراهی پیانو اجرا شد. 

این گروه بیشتر سعی کردند قطعاتی را اجرا کنند که ملودی و ریتم قشنگی را داشته باشد که شنونده بتواند جذب آن شود. 

IMG_۲۰۲۱۰۶۱۱_۱۳۲۵۲۶_۸۳۳

اجرای پایانی روز نخست، به گروهی متشکل از احسان عبایی نوازنده تار، سید محسن حسینی آواز و مهدی رنگین کمان نوازنده تنبک اختصاص داشت و این گروه منتخبی از قطعات آلبوم «از سراسر بگذشته» که در سال ۱۳۹۶ منتشر کرده بودند را در دستگاه نوا اجرا کردند. پنج ضربی و آواز، تصنیفی از خواجوی کرمانی، غزلی از مهدی اخوان ثالث و در رِنگ نوا قطعاتی بود که در این اجرا نواخته شد. تمام قطعات این اجرا از ساخته‌های احسان عبایی بود. 

IMG_۲۰۲۱۰۶۱۱_۱۳۳۵۳۷_۵۹۴

گفتنی است، این فصل از برنامه‌ها در سه دوره توسط انجمن موسیقی ایران برنامه‌ریزی و به صورت ماهیانه اجرا خواهد شد. گونه‌های مختلف موسیقی از جمله موسیقی دستگاهی، نواحی و کلاسیک غربی در این دوره در جدول برنامه‌ها گنجانده شده‌اند تا از حداکثر ظرفیت هنرمندان موسیقی در سه دوره برگزاری استفاده شود.  

مجموعه کنسرت‌های آنلاین در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد ۱۴۰۰ طبق جدول‌های اجرایی پخش خواهند شد.

ایران جدول شعر وزارت ارشاد کرونا دفتر موسیقی بنیاد فرهنگی هنری رودکی اجرای پایانی کویید ۱۹ کنسرت‌ های آنلاین بر خط ماه و نوا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر