کد خبر: 1081817 A

به همت اداره آسیب‌زدایی و مرمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در راستای ارائه خدمات حفاظتی و مرمتی کتابچه راهنمای عمومی حفاظت و نگهداری از اسناد و دست‌نوشته‌های خانوادگی را تدوین کرده و تا کنون اسناد خانوادگی مختلفی چون عقدنامه‌های تک برگ و دفترچه‌ای، شجره‌نامه، دفترچه پایان خدمت سربازی و غیره را مرمت و آسیب‌زدایی کرده است.

به گزارش ایلنا، معصومه انگورج تقوی رئیس اداره آسیب‌زدایی و مرمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: اداره کل مرمت و حفاظت این سازمان، خدمات حفاظتی و مرمتی به اشخاص علاقه‌مند به حفظ و نگهداری از میراث خانوادگی را ارائه می‌دهد و در همین راستا کتابچه «راهنمای عمومی حفاظت و نگهداری از اسناد و دست نوشته‌ها» تدوین شده است.

وی ادامه داد: اداره آسیب‌زدایی و مرمت سازمان تاکنون علاوه بر اسناد خانوادگی که شامل عقدنامه‌های تک برگ و دفترچه‌ای، شجره نامه می‌شود؛ دفترچه پایان خدمت سربازی، نقشه‌های مربوط به روستاها و زمین‌های زراعی، فهرست جهیزیه بانوان در قدیم همچنین نسخه‌های خطی و چاپی قرآن مجید و کتاب‌های ادعیه را مرمت و آسیب‌زدایی کرده است.

رئیس اداره آسیب‌زدایی و مرمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: به کارگیری روش‌های صحیح حفاظت و نگهداری از مجموعه‌های شخصی، میراث خانوادگی، آثار و یادگاری‌های به جا مانده از نیاکان و گذشتگان شامل دستخط‌ها و یادداشت‌ها و غیره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و نقش مهمی در انتقال این میراث و همچنین آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم گذشتگان به نسل‌های آینده ایفا می‌کند.

انگورج تقوی افزود: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان متولی، خدمات حفاظتی و مرمتی به اشخاص علاقه‌مند به حفظ و نگهداری از میراث خانوادگی خود ارائه می‌دهد. این امر از سنوات گذشته در حال اجرا بوده و در همین راستا از سال 1396 تاکنون اسناد خانوادگی بسیاری شامل حدود 100 برگ انواع سند و چندین جلد کتاب (حدود 70 جلد) توسط اشخاص مذکور به منظور ارائه خدمات مرمتی به این اداره کل ارسال شده است.

وی ادامه داد: برخی از این اسناد به دلیل وجود دستخط اجداد و نیاکان افراد متقاضی مرمت در صفحات آغازین و یا حاشیه برخی صفحات آن، از ارزش معنوی بالایی برخوردار بوده و از این منظر برای آنها حائز اهمیت است. اسناد مورد اشاره در این اداره کل بر اساس نوع منبع و تخریب‌های وارد شده بررسی شده و پس از انجام مرمت به آنها تحویل داده خواهد شد که تمامی این موارد و دریافت و تحویل اسناد و کتب مذکور بر اساس مقررات و ضوابط موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و نیز تعرفه‌های مصوب انجام می‌‌شود.

تقوی خاطرنشان کرد: این اداره کل در زمینه حفاظت و نگهداری از اسناد و کتاب‌ها، مشاوره‌های لازم را در اختیار متقاضیان به منظور حفاظت و نگهداری از اسناد و کتاب‌های خود در منزل و یا مجموعه‌های شخصی قرار می‌دهد که در این زمینه کتابچه‌ای نیز تحت عنوان «راهنمای عمومی حفاظت و نگهداری از اسناد و دست نوشته‌ها» تدوین کرده است.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کتابچه راهنمای عمومی حفاظت و نگهداری از اسناد و دست‌نوشته‌های خا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر