کد خبر: 1081800 A

بررسی برخی از مهمترین استفتات از حضرات آیت الله خامنه‌ای حفظه الله و آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی در مورد انتخابات نشان می‌دهد، حضور در انتخابات در هر صورتی واجب شرعی شمرده شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی، واحد فقه و احکام این پژوهشکده باقرالعلوم علیه السلام به دلیل نزدیکی به ایام انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، به بررسی برخی از استفتات از حضرات آیت الله خامنه‌ای حفظه الله و آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی در مورد انتخابات پرداخته است که عینا در ادامه می‌آید.

۱-    آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران شرعا واجب و عدم شرکت، حرام است؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی، اسلامی و الهی است.

۲-     آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: واجب عینی است.

۳-    آیا شرکت نکردن در انتخابات به خاطر عدم تأیید کاندیدای مورد حمایت ما از طرف شورای نگهبان، جایز است؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: خیر جایز نیست و شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه شرعی، اسلامی و الهی است.

۴-    آیا خارج شدن زن از منزل برای شرکت در انتخابات بدون اجازه شوهر جایز است؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: شرکت در انتخابات بر همگان واجب عینی است و نیازی به اجازه شوهر نیست.

۵-    آیا افشای عملکرد منفی سیاسی و اقتصادی نامزدهای انتخاباتی یرای روشنگری مردم جایز است؟

آیات عظام خامنه‌ای، سیستانی و مکارم: بیان ضوابط و شرایط و نقد برای روشن شدن اذهان مانعی ندارد، ولی باید از هتک حرمت، تهمت و توهین اجتناب کرد.

۶-    آیا به خاطر عدم شناخت نامزد اصلح، دادن رأی سفید جایز است؟

آیت الله خامنه‌ای: اگر دادن رأی سفید موجب تضعیف نظام اسلامی باشد، حرام است.

آیت الله مکارم اگر به شخص خاصی اعتماد نباشد، میتوان رأی سفید داد، ولی تا جایی که ممکن است، از دادن رأی سفید پرهیز شود.

۷-    آیا در ایام تبلیغات انتخابات، طلاب و دانشجویان متدین و انقلابی لازم است درس و بحث خود را تعطیل کرده و برای روشنگری مردم و حضور حداکثری آنان در انتخابات برای تقویت نظام اسلامی و تبلیغ کاندیداهای اصلح به نقاط مختلف کشور سفر کنند؟

آیت الله خامنه‌ای: همگان به ویژه خواص و علما وظیفه دارند با حداکثر دقت، افراد اصلح را با حجت شرعی شناسایی کرده و به مردم معرفی کنند و مردم را در انتخاب درست یاری دهند. عدم دخالت خطرناک است؛ دخالت بدون بصیرت و حجت هم خطرناک است.

آیت الله مکارم: برای تبلیغ شرکت در اصل انتخابات مانعی ندارد ولی بهتر است از تبلیغ شخصی اجتناب کنند.

۸-    بیان کردن مسائلی که باعث دلسرد شدن مردم از انتخابات و حضور آنان در صندوق‌های رأی می‌شود، چه حکمی دارد؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: این کار که باعث می‌شود مردم نسبت به حضور در انتخابات که وظیفه شرعی آن‌هاست سستی کنند، جایز نیست.

۹-    برخی از افراد متدیّن از باب احتیاط و به این دلیل که احتمال دارد نمایندگان مجلس یا رئیس جمهور منتخب در آینده مرتکب گناه و خیانت شوند و لذا به خاطر رأی دادن به آن‌ها در گناه آنان شریک باشند، در انتخابات شرکت نمی‌کنند؛ آیا این مسأله می‌تواند بهانه‌ای برای‌ عدم شرکت در انتخابات باشد؟

آیات عظام خامنه‌ای و مکارم: اگر وی در انتخاب طبق موازین شرعی عمل کرده است، مسؤول نخواهد بود و این مسأله نمی‌تواند بهانه‌ای برای‌ عدم شرکت در انتخابات باشد.

پاسخ به ۹ استفتا در مورد انتخابات استفتا در مورد انتخابات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر