کد خبر: 1080989 A

نشست آنلاین «تاثیر زبان تصویر بر انعکاس واقعیت جنگ» به مناسبت آزادسازی خرمشهر عصر دوشنبه ۳ خردادماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نشست تخصصی «تأثیر زبان تصویر بر انعکاس واقعیت جنگ» به مناسبت آزادسازی خرمشهر با حضور محمد صیاد صبور و محسن شاندیز ۲ تن از عکاسان پیشکسوت جنگ و دفاع مقدس از طریق صفحه مجازی مؤسسه هنرمندان پیشکسوت در اینستاگرام برگزار می‌شود. 

این نشست دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ به صورت زنده از صفحه اینستاگرام مؤسسه به آدرس honarman_pishkesvat پخش می‌شود. 

محمد صیاد صبور (متولد ۱۳۲۶، بندرانزلی، ایران) یا «م. صیاد» آن‌گونه که پشت عکس‌هایش مُهر می‌زند، از پیشکسوتان عکاسی خبری در ایران است. از سال ۱۳۴۸ وارد کانون خبرنگاران شد و فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد. در سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ با روزنامه آیندگان در بخش‌های سیاسی، ورزشی و اجتماعی همکاری کرد و در آستانه‌ی انقلاب، همکاری خود را با خبرگزاری آسوشیتدپرس آغاز کرد که تا سال ۱۳۸۰ ادامه یافت. صیاد از همان آغاز جنگ به صورت مستمر برای تهیه عکس و ارسال آن به جبهه‌ها می‌رفت. 

عکس‌های مربوط به دوران انقلاب و جنگ محمد صیاد در کتاب‌های مختلفی به چاپ رسیده است. صیاد در سال ۱۳۵۹ به خاطر عکس‌های مربوط به شکست نیروهای دلتا در عملیات طبس موفق به دریافت جایزه‌ای برای بهترین عکاس خبری خاورمیانه خبرگزاری‌ای. پی. (اسوشیتدپرس) شد. او در حال حاضر عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران است و در تهران زندگی و کار می‌کند. 

محسن شاندیز (متولد ۱۳۳۱ مشهد، ایران) از عکاسان جنگ و انقلاب نیز بوده و افتخارات بسیاری کسب کرده‌است. وی تاکنون نمایشگاه‌های بسیاری برپا کرده‌است که در آن میان می‌توان به نمایشگاه عکس‌های جنگ و انقلاب در موزه هنرهای‌معاصر اشاره‌کرد. همچنین عکس‌های او در کتاب‌های بسیاری چاپ شده‌است. یکی از عکس‌های او که صحنه مبارزه مردم خرمشهر در برابر یک تانک عراقی است، در سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان عکس برگزیده نمایشگاه جهانی آمستردام انتخاب‌شد. هم چنین نام او در فهرست کتاب «شاهدان زمان» که شناسه عکاسان شهید، جانباز و ایثارگر است، به عنوان عکاس ایثارگر آمده‌است. 

از افتخارات او می‌توان به دریافت لوح افتخار مسابقه عکس آزادی در سال ۱۳۸۳، دیپلم افتخار به عنوان عکاس برگزیده در جشنواره تصویر سال، لوح افتخار نمایشگاه و مسابقه عکس سراسری بیست و پنجمین سالروز فتح خرمشهر و دریافت لوح‌تقدیرهایی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری تهران، فرهنگستان هنر، انجمن عکاسان بحران، هواپیمایی ملی ایران هما، انجمن عکاسان نگاه، مؤسسه فرهنگی، مطبوعاتی ایران و بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره‌کرد.

جنگ عکاسی مشهد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرمشهر نشست مجازی تاثیر زبان تصویر بر انعکاس واقعیت جنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر