کد خبر: 1080762 A

محمدمهدی عسگرپور (دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر) صبح امروز ۳ خردادماه درباره نحوه برگزاری و فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف این جشنواره توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دومین نشست خبری جشنواره جهانی فجر همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر، در پردیس سینمایی چارسو، محل برگزاری این دوره از جشنواره سینمایی برگزار شد. 

در ابتدای این نشست، عسگرپور ضمن اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر و یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، این روز را گرامی داشت و در ادامه به توضیحاتی درباره شرایط برگزاری این دوره از جشنواره پرداخت و گزارشی از فیلم‌های حاضر در بخش‌های مختلف ارائه کرد. 

عسگرپور اظهار کرد: دوستان تلاش زیادی برای فراهم آوردن شرایط برگزاری جشنواره داشتند که با معرفی فیلم‌های حاضر در این رویداد متوجه خواهیم شد که با کمترین امکانات تلاش زیادی صورت گرفته، واقعیت این است که امکانات ما زیاد نبوده است. بخش‌های رقابتی این دوره در قالب دو بخش اصلی سینمای سعادت و جلوه‌گاه شرق برگزار می‌شود. 

دبیر این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر با معرفی فیلم‌های جشنواره گفت: در بخش سینمای سعادت، فیلم‌های «حافظ برادر» از ترکیه، «کوهستان جادویی» از هلند، «گذار» از ژاپن، «اگر باد بایستد» از ارمنستان، «عوامل انسانی» از آلمان، «هلن» از فنلاند، «نور طبیعی» از مجارستان، «ما اینجاییم ما نزدیکیم» از اوکراین، «معجزه» از کره جنوبی، «بن‌بست» از اسلوونی، «جزیره دروغ» از اسپانیا، «بهداشت اجتماعی» از کانادا و سه فیلم از ایران است شامل «میجر»، «شهربانو» و «گیسوم» رقابت خواهند کرد. 

وی افزود: در بخش جلوه‌گاه شرق هم فیلم‌های «۲۰۰ متر» از اردن، «سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از افغانستان، «انیما» از چین، «در سایه» از ترکیه، «در کنار دریا» از ژاپن، «به زیر آسمان و زمین» از فرانسه، «من به آتش نمی‌زنم» از کره جنوبی، «جاده‌ای به بهشت» از قرقیزستان، «سلما» از عمان و سه فیلم ایرانی «سیارک»، «صحنه‌زنی» و «افسانه بناسان، غول چراغ جادو» رقابت می‌کنند. 

عسگرپور درباره آثار مستند در جشنواره امسال توضیح داد: در بخش «مستند زیره ذره‌بین» که همواره قابل توجه مستندسازان بوده است، مستندهای خوبی اکران خواهد شد. فیلم‌های مستند «شهر فلینی» از ایتالیا، «استعداد» از ایتالیا، «حقایقی درباره زندگی شیرین» از ایتالیا، «واپسین و نخستین انسان‌ها» از ایسلند، «خطای کوچک در ماتریس» از آمریکا، «شنا تا به آنجا که آبی می‌شود دریا» از چین، «شهامت» از آلمان و سه مستند ایرانی «روزگار بلور»، «ایساتیس» و «زمزمه‌های گمشده در دوردست» در این بخش حضور دارند. 

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: در بخش «شاخه‌هایی زیتون» هم فیلم‌های «۲۰۰ متر» از اردن، «دیوار صوتی» از لبنان، «سلما» از عمان، «جاده آسمان» از سوریه و «به زیر آسمان و زمین» از فرانسه در کنار سه فیلم ایرانی «فرزندان شب»، «هجده هزارپا» و «برادرم نادعلی» اکران خواهد شد. 

وی با اشاره به اکران ۶ فیلم در بخش «مرور سینمای دانمارک» گفت: «ارنا در جنگ» ساخته هنریک روبن گینز، «گاتربی» ساخته اولریش تامسن، «سواران عدالت» ساخته آن درس توماس ینسن، «شرطه» ساخته فردریک لوییس وید و آن درس الهولم، «آخرالزمان» ساخته یوناس کاروپ یورت و «عمو» ساخته فرل پیترسن از جمله آثاری هستند که در این بخش روی پرده می‌رود. 

عسگرپور ادامه داد: در بخش جشنواره جشنواره‌ها تلاش شد برجسته‌ترین فیلم‌ها که در جشنواره‌های معتبر دنیا مطرح شده بودند و سینمادوستان احتمالأ اسامی آن‌ها را شنیده‌اند، به نمایش دربیایند. «دختر آبی»، «بوتاکس» و «دشت خاموش» سه فیلم ایرانی این بخش هستند و فیلم‌های «تعادل» از ژاپن، «خاطرات محاصره» از روسیه، «ارنا در جنگ» از دانمارک، «هراس» از بلغارستان، «گزارش نهایی» از مجارستان، «خوراک عزا» از ترکیه، «هرگز گریه نمی‌کنم» از لهستان، «کم پیدایی» از فرانسه، «صدسال به این سال‌ها» از آلمان، «آقای باخمن و کلاس درس او» از آلمان، «یک جای معمولی» از انگلیس، «بر فراز دریا» از چین، «پدر ما» از ایتالیا، «پس از مرگ» از مجارستان، «احساسات» از روسیه، «سوپرنوا» از لهستان و «گودال» از لیتوانی در این بخش اکران خواهد شد. 

عسگرپور همچنین به بخش ژانر معاصر اشاره کرد و گفت: در دوره‌های گذشته جشنواره جهانی فیلم فجر بخش فیلم‌های متعلق به یک ژانر مورد توجه قرار گرفته بود. پنج فیلم سینمایی «گاتربی»، «موفقیت بزرگ»، «سیرک پرنده»، «شیفت» و «خداحافظ اتحاد جماهیر» فیلم‌های خارجی هستند که در بخش فیلم‌های ژانر معاصر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهند آمد. 

وی در ادامه با معرفی فیلم‌های بخش نمایش‌های ویژه تشریح کرد: ۶ فیلم در بخش نمایش‌های ویژه سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده خواهند رفت. «۲۰۰ متر» از اردن، «هیولا» از ایرلند، «لیتوانیای نوین» از لیتوانی، «در باز» از آلبانی، «قصه‌های درختان بلوط» از اسلوونی و «پدر» از بلغارستان از جمله آثاری هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آیند. 

وی افزود: بخشی که در طول دوره‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته، نمایش کلاسیک‌های مرمت‌شده است و فیلمخانه ملی در ایران تلاش زیادی در همراهی با این بخش از جشنواره جهانی فیلم فجر داشته که در جشنواره‌های قبل، تعدادی از این آثار به نمایش درآمده و دبیرخانه جشنواره جهانی فیلم فجر در این زمینه با کشورهای دیگر هم ارتباط برقرار کرده است. امسال هم از چندین کشور در این بخش فیلم‌هایی خواهیم داشت، تعدادی از این فیلم‌ها شاید برای برخی سینمادوستان آثاری معروف باشد. مثل «نان روزانه ما» و یا «چهارصد ضربه» که در تاریخ سینما فیلم‌های معروفی هستند و نام آن‌ها زیاد شینده شده و این بار نسخه مرمت‌شده این فیلم‌ها روی پرده سینما خواهد رفت. 

وی در توضیح ترکیب فیلم‌های این بخش افزود: فیلم «بدوک» ساخته مجید مجیدی، «آن سوی آتش» ساخته کیانوش عیاری، «دختر لر» ساخته اردشیر ایرانی و «سفر سنگ» مسعود کیمیایی فیلم‌های ایرانی این بخش هستند. در این بخش یک فیلم هم مرمت شده که تماشای آن می‌تواند جالب باشد. «ایران پرشیای جدید» اولین فیلم رنگی است که در ایران فیلمبرداری شده و تصاویر درجه یکی از ایران در آن وجود دارد، توصیه می‌کنم حتما این آثار را ببینید. تعدادی فیلم هم از سینمای سوییس خواهیم داشت که توانستیم با همکاری مراکزی در آن کشورها به دست آمده است. فیلم‌های ایرانی عمدتا در فیلمخانه ملی مرمت شده است. 

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه به معرفی داوران بخش‌های مختلف پرداخت و توصیح داد: در بخش مسابقه بین‌الملل میریانا کارانوویچ از صربستان، بریلانته مامندوزا از فیلیپین، لیلا پاکالنینا از لتونی، اِلما تاتاره‌گیج از بوسنی و هرزه‌گوین، مورتن کاوفمان از دانمارک حضور دارند و در کنار آن‌ها فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری نیز از سینمای ایران حضور خواهند داشت. 

وی با اشاره به داوران بخش جلوه‌گاه شرق گفت: در بخش جلوه‌گاه شرق، فاطما الرماهی از قطر، دیانا آشیموا از قزاقستان، مارینا گلبهاری از افغانستان، محمود فاضل جوشکون از ترکیه و مستانه مهاجر از ایران آثار را داوری خواهند کرد. 

عسگرپور با اشاره به بخش فیلم‌های اول گفت: دینا یوردانوفا از بلغارستان، لورِتا گاندولفی از ایتالیا و مرتضی فرشباف از ایران، داوران این بخش خواهند بود. همچنین آیلین تاشچیان از ترکیه، جووانی ویمرکاتی از ایتالیا و امید روحانی از ایران داوران فیپرشی در این دوره از جشنواره خواهند بود. 

دبیر این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر ادامه داد: داوری بخش نتپک را هم ایتالو اسپینلی از ایتالیا، آنِ دمی ژِروئه از استرالیا و فرهاد توحیدی از ایران برعهده دارند. در بخش بین‌الادیان نیز مگالی فان‌ریت از فرانسه، مِجیمای پرِگاسام از هند و حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی از ایران آثار را داوری خواهند کرد. 

عسگرپور در ادامه درباره برگزاری کارگاه‌های این دوره از جشنواره گفت: از رویدادهایی که در طول چند سال گذشته مورد توجه مخاطبان و باشگاه مخاطبان بوده، کارگاه‌های تخصصی جشنواره است که امسال هفت کارگاه بین‌المللی و ۱۴ کارگاه با حضور فیلمسازان مطرح ایرانی خواهیم داشت. زینپ آتاکان از ترکیه، فردریک میر از سوئیس، فرانتس رودنکیرشن از آلمان، فولکر شلوندورف از آلمان، کارن شاه‌نظرف از روسیه، ژاکو ون دورمال از بلژیک و استفان واربک از ایرلند شمالی هفت سینماگری هستند که در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهمان جشنواره سی‌وهشتم می‌شوند. 

وی افزود: مهران کاشانی، کیانوش عیاری، رضا میرکریمی که جا دارد از او بابت دبیری جشنواره در دوره‌های گذشته تشکر کنم، نرگس آبیار، محمود کلاری، جواد طوسی، مجید مجیدی، فردین خلعتبری، مصطفی احمدی، کامیار محسنین، شهرام مکری، مجید برزگر، تورج اصلانی و رضا کیانیان از ایران مسترکلاس خواهند داشت. 

دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر تشریح کرد: اکران فیلم‌های این دوره از جشنواره از روز چهارشنبه پنجم خردادماه شروع می‌شود، از فردا سه‌شنبه ساعت ۹ صبح، بلیت‌فروشی آغاز می‌شود و سامانه سینماتیکت در این حوزه فعال است. سهمیه‌ای برای اعضای باشگاه مخاطبان، صاحبان آثار، منتقدان و مردم تدارک دیده شده است. بیش از ۳۱۱ اکران فیلم در پردیس چارسو خواهیم داشت، سینمای روباز کانون هم هر روز با دو سانس میزبان مخاطبان جشنواره است. دو سالن سینما آزادی هم امسال به سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره اضافه شده‌اند که با ظرفیت ۳۰۰ نفر میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. 

عسگرپور افزود: بازار فیلم این دوره از جشنواره به شکل مجازی برگزار می‌شود و تعداد ۶۰ پکیج در آن خواهیم داشت. فیلم‌های ایرانی در بخش بازار یه نمایش درخواهند آمد. افرادی که قبلا ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند از پلتفرم‌ها استفاده کنند و پلتفرم‌ها برای استفاده برای عموم در دسترس نیست. پلتفرم‌ها عرصه‌ای کاملا مشخص با شرکت‌کنندگان مشخص است. 

محمدمهدی عسگرپور، دبیر سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پایان این نشست مجازی اظهار کرد: امیدوارم جشنواره در این دوره بسیار سخت به درستی برگزار شود. در این دوره افتتاحیه و اختتامیه به شکل سنتی نخواهیم داشت و افتتاح جشنواره با نمایشگاه پوستر در روز اول خواهد بود؛ نمایشگاهی از پوسترهای فیلم‌های دهه ۶۰ و ۷۰ و فیلم‌های مطرح کشور کوبا، نسخه مرمت‌شده فیلم آقای عیاری هم در همان روز به نمایش درخواهد آمد. امیدوارم این جشنواره تجربه‌ای موفق برای رویدادهای دیگر باشد.

مجید مجیدی محمدمهدی عسگرپور مسعود کیمیایی کیانوش عیاری نرگس آبیار شهرام مکری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر