کد خبر: 1080105 A

«ادیپ شهریار» در تماشاخانه مهرگان نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

به گزارش ایلنا، ادیپ شهریار عنوان نمایشنامه‌ای است که اثر ماندگار نمایشنامه‌نویس عصر یونان باستان سوفکل است و اجراخوانی این اثر به کارگردانی افشین قاسمی شنبه ۸ خرداد ساعت ۱۹ در خانه نمایش مهرگان توسط گروه هنری آوای ققنوس صورت می‌گیرد.

در خلاصه این اثر آمده است: ادیپ در جوانی برای پیدا کردن راز حقیقت زندگی خود راهی سفر می‌شود، پیشگویی از تقدیر شوم که در انتظار اوست، وی را آگاه می‌کند. ادیپ برای فرار از تقدیر راهی شهر تب می‌شود. اما جادوگری به نام ابوالهول (موجودی نیمه انسان و نیمه حیوان) بر سر دروازه شهر نشسته و هر که معمای او را پاسخ نگوید جان می‌سپارد و هر که معمایش را پاسخ بگوید او خودش را خواهد کشت. (معمای ابوالهول: آن چیست که چهارپا و دو پا و سه پا دارد و پاسخ ادیپ: انسان) به واسطه پیروزی در حل معمای ابوالهول و به پاس شکست او مردم پادشاهی شهر تب را به ادیپ می‌بخشند و از آنجا که پادشاه سابق شهر زمان طولانی است از سفر بازنگشته، دست ملکه را در دست او می‌گذارند و ملکه همسر ادیپ می‌شود. پس از سال‌ها مرگ و طاعون به شهر هجوم می‌آورد و کاهنان راه حل این فاجعه را از بین بردن گناهکاری می‌دانند که مرتکب گناهی بزرگ شده است. اکنون ادیپ در جستجوی فرد گناهکار و نجات شهر خویش از هیچ امری کوتاهی نمی‌کند...

عواملی که این اثر را همراهی می‌کنند عبارتند از:

نویسنده: سوفکل، مترجم: شاهرخ مسکوب، تهیه‌کننده: سامان علیزاده، کارگردان: افشین قاسمی.

بازیگران: (به ترتیب ایفای نقش) سامان علیزاده، افشین لطفی، علی شهبازی، ماهرخ سالاری، گلناز عیدی، زهرا کلانتر، مهیا بوستانچی، لیلا دهقان، سارا زمزم، رضا کندی، نور و موسیقی: مریم شهرآیینی ،طراح پوستر: سونیا هادی گل، استودیو دیزاین ایماژ، مشاور رسانه‌ای: محمدحسین عبداللهی.

علاقه‌مندان می‌توانند بلیت نمایش را از سایت تیوال خریداری کنند.

انتهای پیام/
حیوان رسانه موسیقی شهریار تهیه کننده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر