کد خبر: 1077912 A

امیر عبدالرضا سپنجی:

به اعتقاد عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با وجود تلاش‌های بسیار و امیدوارکننده، هنوز بسیاری از نهادها و سازمان‌های کشور، روابط عمومی‌های کارآمد و توانمندی ندارند و باید دولت و نظام برای این موضوع، چاره‌ی جدی بیاندیشند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به مناسبت هفته‌ی روابط عمومی و ارتباطات مواردی را مطرح کرد، که چکیده‌ای از گفته‌های ایشان را می‌خوانید:

- نیاز به ارتقای دانش ارتباطی و سواد رسانه‌ای مدیران ارشد و میانی کشور در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، به‌منظور درک‌ نقش، جایگاه و کارکرد واقعی روابط عمومی‌ها.

- با وجود تلاش‌های بسیار و امیدوار کننده، هنوز بسیاری از نهادها و سازمان‌های کشور، روابط عمومی‌های کارآمد و توانمندی ندارند و باید دولت و نظام برای این موضوع، چاره‌ی جدی بیاندیشند. این مشکل، می‌تواند به گسیختگی ارتباطی جامعه و بلندتر شدن دیوار بی‌اعتمادی مردم به دستگاه‌ها منجر شود.

- اصلی‌ترین مشکل روابط عمومی‌های کشور، نداشتن نیروی انسانی توانمند و با دانش کافی و تجربه‌ی کافی است.

- به‌روزرسانی آموزش‌ها برای کارشناسان و مدیران روابط عمومی‌ها به‌شدت مورد نیاز کشور است.

- مشکل بودجه‌ای روابط عمومی‌ها و عدم تخصیص بودجه‌ی مشخص برای فعالیت‌های ارتباطی و رسانه‌ای وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به شدت آسیب‌زا است.

- جایگاه سازمانی و ساختار روابط عمومی‌ها در کشور و سازمان‌ها،  برخلاف برخی تلاش‌های مثبت، کماکان متزلزل و ضعیف است.

- نیاز به افزایش هم‌افزایی و همراهی بین روابط عمومی‌های بخش دولتی و خصوصی.

- یکی از بخش‌های اصلی فعالیت روابط عمومی‌ها در کنار مدیریت ارتباطات برون‌سازمانی و اطلاع‌رسانی، توجه به مخاطبان درون‌سازمانی است.

- نیاز به حساس‌شدن در مورد فعالیت‌های فاسد و ناپاک دلالان و شرکت‌های تبلیغاتی در روابط عمومی‌های دولتی و بخش خصوصی، که باعث زیر سؤال رفتن تلاش‌های مشفقانه مدیران و کارشناسان متخصص و باتجربه روابط عمومی‌ها در سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها می‌شود.

- نیاز به راه‌اندازی و فعال‌شدن صنف روابط عمومی در کشور برای حفظ منافع و تخصصی‌شدن فعالیت‌های مدیران و کارشناسان روابط عمومی در کشور و جلوگیری از انتصاب و اشتغال مدیران رانتی و باندی در روابط عمومی‌ها.

- نیاز جدی به تدوین تاریخ شفاهی روابط عمومی‌های کشور، با نگاه مدیریت دانش و انتقال تجارب گران‌بهای این حوزه‌ی مهم و اثرگذار.

هفته روابط عمومی امیر عبدالرضا سپنجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر