کد خبر: 1077360 A

معاون میراث‌ فرهنگی کرمان گفت: برای رفع خطر قلعه فتح‌آباد زرند حداقل به ۵ میلیارد ریال بودجه نیاز داریم.

به‌ گزارش ایلنا، مجتبی شفیعی (معاون میراث‌ فرهنگی کرمان) به دنبال انتشار خبری با عنوان قلعه قاجاری شهرستان زرند در معرض نابودی، با بیان اینکه قدمت این قلعه به دوره قاجار برمی‌گردد و ثبت ملی شده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه اعتبارات عمرانی این اداره‌کل محدود است، امکان مرمت و احیای تمام بناهای تاریخی استان کرمان وجود ندارد.

معاون میراث‌فرهنگی کرمان افزود: در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان زرند که رئیس این کمیته فرماندار است باید اعتباراتی برای بناهای تاریخی شهرستان پیش‌بینی شود تا اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان کرمان فعالیت‌های اضطراری حفظ این بنا را انجام دهد.

او بیان کرد: اعتبارات تخصیص‌یافته کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها برای مرمت و احیای بناهای تاریخی استان نیز پاسخگوی تعداد بالای این بناها نیست.

شفیعی با بیان اینکه مالکیت قلعه فتح‌آباد دولتی نیست و نمی‌توان آن را در لیست طرح‌های واگذاری قرار داد اظهار کرد: هم‌اکنون انجام اقدامات اضطراری برای رفع خطر قلعه فتح‌آباد زرند حداقل به ۵میلیارد ریال بودجه نیاز دارد.

او گفت: امیدوار هستیم با مطرح کردن این بنای تاریخی در کمیته برنامه‌ریزی بتوانیم اعتباری برای مرمت آن تخصیص دهیم.

شفیعی به کمک‌های مردمی برای احیا و بازسازی بناهای تاریخی اشاره و بیان کرد: تاکنون در این زمینه هیچ کمکی از سوی مردم انجام نشده است ولی تعدادی از شرکت‌های صنعتی و معدنی استان اقداماتی را در راستای مسئولیت اجتماعی خود انجام داده اند.

معاون میراث‌ فرهنگی استان کرمان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعدادی از این شرکت‌ها در شهرستان زرند قرار دارند از آن‌ها درخواست داریم در راستای مسئولیت اجتماعی خود به این بخش ورود پیدا کنند.

مرمت معاون میراث فرهنگی کرمان قلعه تاریخی فتح‌آباد زرند اداره میراث فرهنگی کرمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر