کد خبر: 1077350 A

به گفته مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی داورزن سرای خان‌محمد روستای فیض‌آباد بخش باشتین این شهرستان مرمت و حفاظت اضطراری شد.

به گزارش ایلنا، محمد عبداله‌زاده‌ثانی (مسئول نمایندگی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی داورزن) گفت: سرای خان‌محمد روستای فیض‌آباد بخش باشتین این شهرستان مرمت و حفاظت اضطراری شد.

عبداله‌زاده‌ثانی با اعلام این خبر افزود: این بنا در زمینی به مساحت تقریبی ۵۰۰ مترمربع و با زیربنای ۴۰۰ مترمربع در دوره قاجاریه به وسیله زنده‌یاد خان‎ محمد فیض‌آبادی برای تعزیه امام حسین (ع) وقف شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داورزن با بیان این‌که مرمت و حفاظت اضطراری این اثر با نظارت میراث‌فرهنگی انجام شده است، ادامه داد: اندود کاهگل حدودا ۳۰۰ متر مربع، خرید در و پنجره‌های چوبی، اصلاح دیوار شرقی بنا، آجر فرش کف اطاق‌ها، مرمت ایوان و مرمت طاقچه‌ها (رف) از اقدامات انجام شده در این بنا بوده است.

او اظهار کرد: هزینه‌های مرمت این بنا تاکنون حدود ۶۰۰ میلیون ریال بوده و پیش‌بینی می‌شود تا اتمام کار ۳۰۰ میلیون ریال دیگر برای سرویس‌های بهداشتی، در و پنجره و… هزینه شود.

عبداله‌زاده‌ثانی تصریح کرد: مخارج بنا از سوی خاندان اخلاقی از وارثان زنده‌یادخان محمد تامین شده و از طریق پیمانکار اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان داورزن اجرا شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی داورزن یادآورشد: این بنا با توجه به ارزش‌های معماری و تاریخی در فهرست آثار تاریخی شناسایی شده قرار دارد و و از آن به عنوان یک اثر تاریخی فرهنگی به وسیله اداره میراث‌فرهنگی حفاظت می‌شود.

آثار تاریخی اداره اوقاف و امور فرش گردشگری گردشگری و صنایع دستی مرمت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی داورزن سرای خان‌محمد روستای فیض‌آباد بخش باشتین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر