کد خبر: 1076467 A

کتاب «بررسی جایگاه زن در آثار بهرام بیضایی» نوشته مرحوم «آزاده سعیدی‌مقدم» (آسمان) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب «بررسی جایگاه زن در آثار بهرام بیضایی» نوشته مرحوم «آزاده سعیدی‌مقدم» (آسمان) از سوی انتشارات افراز روانه بازار کتاب شد.

این کتاب در کنار بخش‌هایی همچون «زندگی، آثار و اندیشه بهرام بیضایی»، «تقویم زندگی و آثار»، «زن از نظرگاه بیضایی»، در فصل‌هایی مواردی را همچون شخصیت‌پردازی، قالب‌ها و انواع شخصیت، زن و کهن‌نمونه‌هایش و خدابانوان سومری، ایرانی و یونان و همچنین نمادهای اسطوره‌ای و کهن الگوهای زنان مطرح می‌کند و سپس به نقد و بررسی آثار بیضایی می‌پردازد.

این کتاب بر این فرض استوار است که شخصیت‌پردازی زن در آثار بهرام بیضایی با دیگر آثار معمول ادب نمایشی متفاوت به نظر می رسد. زنان در آثار بیضایی از نزدیکان و جامعه خویش آسیب و صدمه دیده اند. آنها اکثرا مورد تهدید و تحقیر و تعدی قرار گرفتند و در پی اثبات دانایی‌های خود و حفظ جسم و روح خویش‌اند. همچنین به گونه اسطوره‌ای بزرگ، ایثارگر و در عین حال رنجورند و رفتاری متفاوت از زنان هم‌عصر خویش از آنان سر می‌زند.

این اثر دقیقا بر این فرض استوار است که شخصیت زنان با نگاهی عمیق بر کهن الگوها و ایزدبانوهای اسطوره‌ای بنا شده و شخصیت‌پردازی آنان بسیار پیچیده است.

این کتاب، محصول چند سال تلاش و تحقیقات میدانی آزاده سعیدی‌مقدم است که دی ماه سال ۹۸ و در سن ۴۱ سالگی به دلیل ابتلا به سرطان خون درگذشت.

«بررسی جایگاه زن در آثار بهرام بیضایی» در ۱۶۰ صفحه و با قیمت ۹۰ هزار تومان منتشر شده و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

بهرام بیضایی معرفی کتاب انتشارات افراز بررسی جایگاه زن در آثار بهرام بیضایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر