کد خبر: 1075372 A

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسب روزهای ملی بزرگداشت فردوسی و خیام نیشابوری همایش بین المللی «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور» را دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۶:۰۰ در فضای مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا؛ در همایش بین المللی «حکیمان خراسان؛ از حکیم طوس تا حکیم نیشابور»، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، آزرمیدخت صفوی استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علیگر هند، مهدی ماحوزی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، زرینه خان استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علیگر هند و علیرضا قیامتی عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان مشهد سخنرانی خواهند کرد.

حکیم ابوالقاسم فردوسی حکیمی است بلندمرتبه در احیای زبان بلند فارسی و اسطوره‌پرداز جهان افسانه و اسطوره ایران باستان. حکیمی شیعه مذهب که در زندگی ۸۲ساله خود ناملایمات بسیاری را تحمل کرد و در پایان عمرش به جرم رافضی بودن حتی حق دفن در آرامگاه مسلمین را نیافت. ن

نقش فردوسی در احیای حکمت باستان (که تأثیر آن را در حکمۀ‌الاشراق سهروردی می‌بینیم) و نیز استوار ساختن زبان فارسی بی‌بدیل است و بدون تردید هیچ کس را در این معنا نمی‌توان همسنگ و همپای او دانست.

همچنین همه مورخان و عالِمان، حکیم عمر خیام را فیلسوفی برجسته، ریاضی‌دانی کامل، ستاره‌شناسی قَدَر و رباعی‌سرایی کامل می‌دانند و حتی لقب «حجت الحق» اش می‌دهند و یار دبستانی نظام‌الملک و حسن صباح می‌خوانند و رباعیاتش را ورد زبان بسیاری مردمان عصر خویش می‌دانند.

این برنامه به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

و همزمان در صفحات انجمن در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

https://t.me/anjomanasarmafakher

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر