کد خبر: 1074894 A

ویژه برنامه‌های مختلفی در صدا و سیمای استان‌ها به مناسبت عید سعید فطر تدارک دیده شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما، همزمان با روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و حلول ماه شوال و عید سعید فطر، صدا و سیمای مراکز برای این عید فرخنده، تدارک وسیعی دیده و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی گوناگونی را روانه آنتن می‌کنند که به صورت تولیدی یا زنده پخش خواهد شد. 

مرکز خوزستان دو ویژه برنامه فارسی و عربی را برای این روز در نظر گرفته که عیدتون گرم و افراح العید نام دارند و شامل گفت‌وگو، موسیقی محلی، نمایش طنز و گزارش‌های مردمی هستند. 

عید عاشقان عنوان ویژه برنامه عید فطر مرکز کیش است که به مدت یکصد دقیقه روی آنتن می‌رود همچنین صدا و سیمای مرکز مهاباد هم برنامه چراخان را برای عید فطر در نظر گرفته است، برنامه‌ای با حضور کارشناسان مذهبی، گزارش مردمی، دف‌نوازی و آیتم‌های شاد و متنوع دیگر؛ همچنین مرکز گیلان هم برنامه‌ای را با عنوان عیدانه و با آیتم‌های مشابه پخش خواهد کرد. 

در خراسان شمالی ویژه برنامه شکرانه در دو بخش و طی روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه روی آنتن می‌رود و صدا و سیمای خرازان رضوی هم برنامه عید بندگی را در سه روز از ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت ماه پخش خواهد کرد. 

عید بندگی عنوان ویژه برنامه صدا و سیمای مرکز بوشهر برای عید فطر امسال است که طی دو روز پخش می‌شود همچنین پوشش زنده اقامه نماز عید هم در دستور کار این مرکز قرار دارد. 

در استان قم، سیمای این مرکز برنامه عید بندگی را به صورت ویژه روی آنتن می‌برد و علاوه بر اقامه نماز عید سعید فطر هم به صورت زنده پوشش داده می‌شود. 

در مرکز سمنان برنامه‌ای با عنوان لطیف مثل عشق به مناسبت عید فطر و همزمان با ۲۴ اردیبهشت ماه پخش خواهد شد و مرکز کرمان هم عید فطر را با برنامه‌های روتین ماه ماه و شب‌های کرمان جشن می‌گیرد. 

وایک عنوان یکی از برنامه‌های مشهور صدا و سیمای مرکز لرستان است که به مناسبت عید فطر به صورت ویژه تولید و پخش خواهد شد و علاوه بر این برنامه نمایشی شادیانه هم به مناسبت این عید فرخنده روی آنتن سیمای مرکز لرستان می‌رود. 

سیمای مرکز کرمانشاه، برنامه عیدانه را در دو نوبت روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه پخش می‌کند و صدا و سیمای استان مرکزی هم ویژه برنامه‌های شکرانه و ترنم (برنامه موسیقایی) را برای روزهای ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت ماه امسال در نظر گرفته است. 

عید بندگی عنوان ویژه برنامه عید فطر صدا و سیمای مرکز گلستان است که طی دو روز پخش می‌شود و مرکز کردستان هم برنامه‌های زنده صاحبدلان» و عید بندگی را روی آنتن می‌برد همچنین ویزه برنامه ژین و ئه وین که جزو برنامه‌های روتین سیمای کردستان است به مناسبت عید فطر و به صورت زنده پخش خواهد شد. پخش مستقیم نماز عید فطر از دو مکان هم در دستور کار سیمای این مرکز قرار دارد. 

ماه بهشت و عید رستگاران عناوین ویژه برنامه‌های عید فطر مرکز مازندران هستند که روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه روی آنتن می‌روند همچنین مرکز اصفهان هم با ویژه برنامه‌های زنده‌ود، یک شهر ضیافت و اصفهان امروز طی روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه، جشن عید فطر را برگزار می‌کند. 

صدا و سیمای خراسان جنوبی عید مهربانی را در همین روزها روی آنتن می‌برد و مرکز اردبیل هم با ویژه برنامه‌های بایراملیق، فطر بایرامی و دعوت به استقبال جشن بندگی می‌رود. 

در سیستان و بلوچستان، سیمای این مرکز برنامه روچگ را روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ماه و به مناسبت عید فطر پخش خواهد کرد و مرکز آذربایجان شرقی هم برنامه‌ای با عنوان فطر بایرامی را برای همین روزها در نظر گرفته است. 

قرار فیروزه‌ای عنوان ویژه برنامه عید فطر مرکز همدان است و مرکز زنجان هم فطر بایرامی را در روزهای ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت ماه پخش می‌کند. 

در مرکز ایلام ویژه برنامه شکرانه و برنامه روتین بنه مال به مناسبت عید فطر روی آنتن می‌روند و گل بارون و نسیم بهشت هم عناوین ویژه برنامه‌های مرکز کهگیلویه و بویراحمد برای روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه امسال هستند. 

صدا و سیمای مرکز البرز هم برای عید فطر امسال ویژه برنامه جشن بندگی را طی روزهای ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت ماه در نظر گرفته و عیدانه هم عنوان برنامه مرکز یزد برای عید فطر امسال است. 

عید ماه و ساعه خیر، عنان دو برنامه ویژه عید فطر در مرکز آبادان هستند که هر دو ۲۳ اردیبهشت ماه پخش می‌شوند، همچنین مرکز خلیج فارس برای روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته، برنامه‌های ماه رویایی و نوای شرجی را در نظر گرفته و برنامه روتین سرپناه هم با حال و هوای عید روی آنتن می‌رود. 

صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری با دو ویژه برنامه عید عاشقی و عطر فطر به استقبال جشن بندگی می‌رود و رمضان و ائویمیز هم عناوین ویژه برنامه‌های عید فطر مرکز آذربایجان غربی هستند. 

در مجموع ۸۸ برنامه توسط سیمای مراکز برای عید فطر امسال تدارک دیده شده که با مدت زمان ۷ هزار و ۳۷۰ دقیقه روی آنتن می‌روند. 

۴۰ شبکه رادیویی استانی و شهری نیز همزمان با عید سعید فطر به مدت دو روز ویژه برنامه‌هایی را با درون مایه‌های شاد و مفرح پخش خواهند کرد که مدت زمان کلی آن‌ها به ۴۰۰ ساعت می‌رسد. 

عید رستگاری، عید بندگی، عیدانه، ماه نو، کاروان شادی، عید عاشقان، عید بندگی و پاداش بندگی از جمله برنامه‌هایی هستند که طی این دو روز از صدای استان‌ها شنیده می‌شوند. 

این ویژه برنامه‌ها در ساختارهای مختلف ترکیبی، مجله‌ایی، کارشناسی، مسابقه، مستند، میزگرد، گزارش مردمی، موسیقی و ترانه، نمایش‌های شنیدنی، تولیدات مردمی، تلفن و پیامک و گزارش‌های متنوع از آداب و رسوم عید فطر در بین اقوام در استان‌ها تولید شده‌اند. 

بسته‌های صوتی از فعالیت گروه‌های کمک‌رسان مردمی در قالب پویش همدلی، بسته‌های صوتی از کادر درمان، پشت صحنه برنامه‌های افطار و سحرگاهی، گفت‌وگو با کارشناسان مذهبی در خصوص اهمیت عید فطر، زکات فطره و نحوه پرداخت آن، ارتباط با مراکز مختلف استانی، پخش گزارش از اقامه نماز عید فطر، عید بندگی در احادیث و روایات، تبیین موضوعاتی مانند نحوه استهلال و احراز عید فطر، تفاوت میان افق کشورها و تفاوت احکام مذاهب مختلف اسلامی در خصوص رویت هلال، تبیین وظایف بندگان پس از فراغت از ماه مبارک رمضان، بررسی جلوه‌های رحمت خداوند براساس دعای وداع (دعای ۴۵ صحیفه سجادیه)، ترویج سنت حسنه صله رحم به شیوه مجازی، تکریم سالمندان، تمرین عفو و بخشودگی، گفت‌وگو با مسئولان ستاد دیه و خیرینی که به آزادی زندانیان کمک می‌کنند و نمایش احادیث و روایات مرتبط با عید سعید فطر در رادیو نما، محور اصلی برنامه‌سازی در صدای استان‌هاست.

معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما یرنامه های عید سعید فطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر