کد خبر: 1074129 A

کتاب «کلارا و خورشید» نوشته‌ی کازئو ایشی گورو و با ترجمه‌ی شیوا مقانلو از سوی نشر نیماژ منتشر و در کتابفروشی‌های سراسر کشور توزیع شد.

به‌ گزارش ایلنا به نقل از روابط‌عمومی نشر نیماژ، «کلارا و خورشید» نخستین رمان کازئو ایشی گورو بعد از دریافت جایزه‌ی نوبلش است. ایشی‌گورو چهار سال پس از اخذ جایزه‌ی ادبی نوبل، باز هم با این کتاب نشان می‌دهد که همیشه نوبل ادبی جایزه‌ای سیاسی نیست و گاهی هم می‌شود که هیئت داوران نوبل درست به هدف زده باشند.

«کلارا و خورشید» یک اثر علمی‌تخیلی و پادآرمانشهری است که رنگ‌و‌بوی آثار ماندگار و بزرگ کلاسیک را هم می‌دهد.

کازوئو ایشی‌گورو، داستان‌نویس، فیلمنامه‌نویس و موسیقی‌دان انگلیسی‌ژاپنی، از تحسین‌شده‌ترین نویسندگان معاصر جهان به‌شمار می‌رود.

ایشی‌گورو در تمام این سال‌ها به‌شکلی مداوم و خستگی‌ناپذیر در کار خلق هنری بوده است. او در کنار نوشتن یک مجموعه‌داستان و چند داستان کوتاه پراکنده و چهار فیلمنامه و چند ترانه‌ی متن برای آلبوم‌های موسیقی، بیشتر به‌عنوان رمان‌نویسی مورد توجه و تحسین واقع شده که یک‌به‌یک آثارش موفق ظاهر شده‌اند.

 ایشی‌گورو سال ۲۰۱۷ به‌خاطر مجموعه‌آثار خود برنده‌ی جایزه‌ی ادبی نوبل شده است. بیانیه‌ی کمیته‌ی این جایزه او را چنین توصیف کرده: «کسی که با رمان‌هایش، رمان‌هایی نمایشگر عواطف بسیار نیرومند، ورطه‌ای را آشکار می‌کند که زیر احساس واهی ارتباط ما با جهان هستی نهفته است.»

راوی رمان کلارا یک آ.اف است. یک نمونه‌ی خاص از ربات‌هایی انسان‌نما که برای همراهی کودکان و نوجوانان طراحی و ساخته شده‌اند. او در ادامه‌ی مسیر مکاشفه‌گونه‌ی شازده‌کوچولووارش با جوسی دختربچه‌ای که یک بیماری خاص دارد همراه می‌شود. رابطه‌ی کلارا و خورشیدخان بسیار عجیب و روحانی‌ست. سروکله‌ی یک ماشین دودزا پیدا می‌شود و در این میان آیا ریک در جوسی عشق حقیقی خود را یافته است؟

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: « نسل ما هنوز احساسات قدیم رو توی خودش داره، یه بخشی از وجودمون اون احساسات رو رها نمی کنه. حالا اون بخشی که می خواد احساسات رو نگه داره معتقده که درون هرکدوم از ما یک چیز دست نیافتنی هست، یک چیز منحصربه‌فرد که قابل انتقال نیست.»

معمولاً برندگان نوبل ادبیات، کتابی که بعد از اخذ جایزه منتشر می‌کنند بدترین کتاب زندگی‌شان است چون حالا انتظارات از نویسنده به‌شدت بالا رفته و همه منتظر یک شاهکارند؛ این‌جاست که ایشی‌گورو واقعاً دست خلق یک شاهکار زده است. شاهکار بالاجبار…

کتاب «کلارا و خورشید» 328 صفحه دارد و با قیمت پشت جلد 69000 تومان در دسترس عموم علاقه‌مندان کتاب قرار گرفته است.

شیوا مقانلو نشر نیماژ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر