کد خبر: 1071371 A

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان بوشهر گفت: چشم‌انداز ما ثبت بافت تاریخی بوشهر در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

به‌ گزارش ایلنا، محمدحسین ارسطوزاده (مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان بوشهر) در نشستی با هماهنگی شورای اسلامی شهر بوشهر در محل شهرداری این شهر گفت: بافت تاریخی بوشهر ۳۸ هکتار مساحت دارد و دارای بیش از ۱۰۰۰ پلاک بوده که نشان می‌دهد این پهنه ارزشمند چه قابلیت بالایی دارد، با توجه به این ظرفیت، تمرکز ویژه ما در سال جاری بر سامان‌دهی بافت تاریخی خواهد بود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوشهر شناسایی ۴۰۰ پلاک ارزشمند در بافت را یک موضوع مثبت ارزیابی کرد و افزود: تا کنون ۸۰ پلاک از این تعداد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که برای معرفی بهتر، نیازمند حضور همه جانبه و انجام وظایف مرتبط تمام دستگاه‌های اجرایی، در زمینه خدمات‌رسانی و ایجاد تأسیسات شهری بافت هستیم.

او با اشاره به تهیه و آماده بودن طرح تفصیلی بافت تاریخی بوشهر ادامه داد: این طرح آماده ابلاغ است و تاکنون عمارت‌های دهدشتی، کازرونی، علوی، طاهری، مبارکی، رشیدی، موزه تجارت دریایی (عمارت ایرانی)، مدرسه تاریخی گلستان و بازار قدیم مرمت شده‌اند، این اماکن در حال حاضر با کاربری اداری، موزه‌ای و فرهنگی فعال هستند و با مرمت دیگر عمارت‌ها، سامان‌دهی محیطی بافت تاریخی شهر، خط مشی ما خواهد بود.

ارسطوزاده اجرای کف‌سازی و سامان‌دهی مناطقی از بافت را یکی از کارهای ارزشمند در سال‌های گذشته دانست و تصریح کرد:دستگاه‌های متولی با تخریب بخشی از این کف‌سازی‌ها نسبت به ایجاد تأسیسات اقدام کرده‌اند که ترمیم نشده و پیگیر این موضوع هستیم تا اصلاحات انجام شود. 

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان بوشهر در پایان اولویت ارائه تسهیلات برای احیای بافت تاریخی بوشهر را یک حرکت مثبت ارزیابی کرد و افزود: سعی ما این است که در کنار دیگر دستگاه‌های متولی، کیفیت و استاندارد سکونت در بافت ارتقا پیدا کند که این موضوع هم به انگیزه بیشتر مالکان برای مرمت و تثبیت کمک می‌کند و هم در موضوع گردشگری و اشتغال می‌تواند نقشی پر رنگ داشته باشد.

استان بوشهر اشتغال گردشگری گردشگری و صنایع دستی یونسکو میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان بوشهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر