کد خبر: 1070657 A

«نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم» طی مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان برگزاری این رویداد امروز شنبه 11 اردیبهشت‌ماه در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیین افتتاحیه «نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم» با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی دیگر از مسئولان برگزاری این رویداد در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. 

مراسم افتتاحیه نمایشگاه مذکور به دلیل موج جدید کرونا به صورت محدود در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار به صورت زنده و مستقیم از فضای مجازی و شبکه قرآن و معارف سیما پخش شد. 

«قرآن؛ کتاب رشد و رویش» شعار نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم است که از ۱۱ تا ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ (مصادف با ۱۸ تا ۲۷ رمضان) در دو بخش خدمات فروشگاهی و خدمات محتوایی افتتاح شد.

سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) در نشست خبری نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم، ضمن یادآوری فرا رسیدن شب‌های قدر گفت: این رویداد با این شب‌ها و شهادت امام علی (ع) متقارن شده و باید بدانیم این شب‌ها شرافت ماه رمضان است و امام علی (ع) نیز فرزانه‌ای است که با قرآن قدم به قدم حرکت کرد و با آن زندگی کرده است. 

وزیر ارشاد با اشاره به ایکه امیرالمومنین علی (ع) از زمان نزول قرآن تا فرا رسیدن رحلت پیامبر (ص) با قرآن بوده، افزود: آنچه امیرالمومنین می‌خواهد این است که چگونه با این کتاب تعامل داشته باشیم. 

او افزود: حضرت علی (ع) در کتابش نهج‌البلاغه، تفسیر خاصی از قرآن را ارائه کرده است. ما نیز اگر می‌خواهیم جایگاه قرآن را بدانیم باید به بیان امام از این کتاب الهی رجوع کنیم، اینکه قرآن شفا، دارو و درمان است در این کتاب آمده است و امام علی (ع) نیز به آن اشاره داشته‌اند اما شفاگری قرآن در بیان امام علی (ع) متفاوت است شفا و درمانگر بودن قرآن با همه داروها فرق دارد و در کلام امیرالمومنین (ع) درمان‌گری قرآن بدون عوارض است، 

او در ادامه گفت: داروها نیازمند مکمل اما قرآن به تنهایی داروی کامل شفابخش است، از طرفی برخی داروها در بعضی مواقع اثری ندارند، اما قرآن بزرگترین دردهای انسان را درمان می‌کند. 

سیدعلی صالحی، گفت: در کلام امام علی (ع) می‌بینیم که تعالیم و کتاب‌ها به چندشکل هستند. بعضی کتاب‌ها با ذهن انسان کار دارند اما از نظر این امام همام قرآن با باطن و ظاهر انسان ارتباط برقرار می‌کند. ایشان در زمینه قرآن به همه آموزش می‌دهد که چگونه آن ارتباط گیرند، ایشان می‌گویند، محبت به قرآن موضوعی است که نباید آن را فراموش کنیم. از منظر امام علی (ع) اگر می‌خواهید به خدا برسید و سیر و سلوک الهی پیدا کنید به قرآن محبت داشته باشید

وی در ادامه با تاکید بر اینکه، حضرت علی (ع)  به تلاوت قرآن اشاره می‌کنند، گفت: ایشان معتقدند تلاوت قرآن مقوله‌ای جذاب است. یعنی نحوه تلاوت باید طوری باشد که به جان و ذهن نفوذ کند. فعالیت‌های قرآنی باید در مسیر امیرالمونین (ع)  حرکت کند و نمایشگاه قرآن کریم، سنتی بوده که همیشه برگزار می‌شد و امسال هم که در شرایطی جدیدی قرار گرفتیم طوری دیگر رقم می‌خورد. اینکه در این شرایط بتوانیم شرایط تعلم و تفقد و درک قرآنی را داشته باشیم مهم است؛ این نمایشگاه فرصت‌های زیادی برای سال‌های بعد خواهد بود و امسال هم به مدت یک دهه ماه رمضان با فضای این نمایشگاه به شکل مجازی پیش خواهد رفت. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه توضیح داد: نمایشگاه مجازی کتاب تهران با گام‌های بعدی خود در حال توسعه است، نمایشگاه مجازی قرآن کریم هم می‌تواند از این فضا بهره لازم را ببرد و امیدواریم نمایشگاه مجازی قرآن کریم فرصتی برای اعتلای جامعه اسلامی و بشری برای نزدیک شدن به قرآن باشد. 

عبدالهادی فقهی‌زاده (معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در بخش دیگر برنامه، گفت: قرآن در برگیرنده بیان الهی است که طی ۲۳ سال به پیامبر (ص) نازل شد، لذا تضمین‌کننده خوبی‌های دنیا و آخرت است.  ما در اقدامات خرد و کلان معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال توسعه صحیح بینش قرآنی در جامعه و توسعه اخلاق مبتنی بر آخرین وحی‌نامه الهی هستیم. 

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: طی برگزاری نمایشگاه مجازی قرآن کریم، در حوزه آموزش و پژوهش‌های مجازی و کودک و نوجوان خدمات شایسته‌ای را به علاقه‌مندان خواهیم داد. 

در ادامه این نشست محمدرضا بهمنی (رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی) یادآور شد: در شرایط چالش‌های امروز راه‌حل‌های قرآنی باید به‌سمت خوانش قرآن با نگاه به زیست امروز و آینده شرایط بشری برود. 

وی افزود: رویکرد تمدنی خوانش قرآن کریم الزاماتی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شبکه‌سازی اندیشمندان، به کار بستن هوش مصنوعی برای قرآن پژوهشی و دیپلماسی قرآنی است و اولین نمایشگاه مجازی قران کریم در این راستا قدم برداشته است. 

در بخش پایانی این نشست حجت‌الاسلام احمدعلی میرزایی (پژوهشگر قرآن کریم ) به صورت ارتباط زنده تصویری به تبیین اهمیت پرداختن به قرآن کریم از طریق جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: هنوز ما با وضعیت تمدنی قابل قبولی در سطح جهان اسلام روبه رو نیستیم. بازگشت به اسلام و جستجوی از درون طرح اسلامی راه حل برون رفت از مشکلات عقب‌ماندگی تمدنی است. 

وی تصریح کرد: قرآن، عقل، عقلانیت و سنت به معنای درست، سه عنصری هستند که در کنار هم شبکه‌ای کارآمد با ویژگی مرجعیت قرآن کریم را تشکیل داده‌اند که جمهوری اسلامی ایران پرچمدار آن است و مرجعیت قرآن را پیش می‌برد.

گفتنی است،‌ بخش فروشگاهی نمایشگاه مربوط به فروش محصولات فرهنگ، مذهبی و دفاع مقدس خصوصاً کتاب است که در این راستا ۵۴۴ ناشر و ۴۳۰ مؤسسه دینی و قرآنی محصولات و خدماتشان را در نمایشگاه امسال عرضه می‌کنند. از آنجایی که خرید از نمایشگاه امسال به صورت مجازی است، طی هماهنگی با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران خریدهای علاقه‌مندان به صورت رایگان برای آن‌ها ارسال می‌شود، همچنین همه محصولاتی که در نمایشگاه امسال ارائه می‌شوند با ۲۰ درصد تخفیف فروخته می‌شود. 

از دیگر تسهیلات در نظر گرفته شده برای نمایشگاه اعطای بن خرید به فعالان قرآنی کشور است که در این راستا ۱۲ هزار فعال قرآنی شناسایی و به آن‌ها بن خرید از نمایشگاه اهدا می‌شود. 

برای این دوره از نمایشگاه بخش‌های محتوایی در نظر گرفته شده که این بخش‌ها نمایشگاه قرآن را از دیگر نمایشگاه‌ها از جمله نمایشگاه کتاب متمایز می‌کند. در بخش محتوایی قرار است خدماتی در حوزه‌های آموزش، حفظ، تلاوت و تفسیر قرآن، کودک و نوجوان، بین‌الملل، مشاوره، پاسخگویی به سوالات و شبهات و… ارائه شود.

درمان قرآن قرآن کریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست خبری مجازی نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر