کد خبر: 1061729 A

با ثبت شش اثر منقول، تعداد آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی استان به ۹۴۸ اثر رسید.

به گزارش ایلنا، حسن رمضانی (مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌د ستی خراسان جنوبی) گفت: با ثبت شش اثر منقول، تعداد آثار ثبت شده در فهرست میراث ملی استان به ۹۴۸ اثر رسید.

 رمضانی عنوان کرد: این آثار شامل اشیای مفرغی شهرستان خوسف، کفش چرمی نهبندان، لباس عروس استان و لباس‌های ابریشمی، سنگ‌های آسباد و سجاده مله خوسف است.

او افزود: اکنون ۷۷۷ بنا و محوطه تاریخی و فرهنگی، دو اثر معماری صنعتی، ۷۵ اثر طبیعی، ۸۱ اثر معنوی و ۱۳ شیء تاریخی در استان ثبت شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان جنوبی ادامه داد: «در دولت تدبیر و امید ۲۱۲ اثر در فهرست میراث ملی ثبت شد که شامل ۸۲ بنا و محوطه تاریخی، دو اثر معماری صنعتی، ۶۵ اثر طبیعی، ۵۰ اثر معنوی و ۱۳ شیء تاریخی است.» 

او بیان کرد: همچنین در دولت تدبیر و امید دو اثر در فهرست میراث جهانی شامل قنات بلده و بیابان لوت ثبت شده و دو پایگاه ملی شامل پایگاه آسبادها و بافت تاریخی خوسف تشکیل و راه اندازی شده است.

رمضانی اظهار کرد: در این مدت (دولت تدبیر و امید) نامزدی دو اثر استان شامل آسبادها و کاروانسراها مورد تأیید یونسکو قرار گرفته است و انشاالله طی سال جاری میلادی ابتدا کاروانسراها و پس از آن آسبادهای استان به‌عنوان چهارمین و پنجمین اثر در فهرست میراث جهانی ثبت خواهد شد.

او در پایان یادآور شد: روستای خراشاد نیز در حوزه صنایع‌دستی به‌عنوان روستای جهانی حوله‌بافی در فهرست روستاهای صنایع‌دستی جهان به ثبت رسیده است.

میراث ملی میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی خراسان جنوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر