کد خبر: 1060677 A

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان از آماده‌سازی مراحل اولیه ثبت ۲۳ هزار مورد اموال تاریخی، فرهنگی و اسناد خطی در سامانه ملی جام خبر داد.

به ‌گزارش ایلنا، یعقوب گویلیان (مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان) در بازدید از موزه‌ها و مخازن نگهداری آثار تاریخی استان گفت: هم اکنون بیش از ۲۳ هزار مورد اموال با ارزش استان در موزه‌های مردم‌شناسی خانه کورد، موزه باستان‌شناسی سنندج و مخازن استان موجود است که باید در سامانه ملی جام به صورت کامل ثبت شوند.

او به لزوم ثبت این آثار تاکید و عنوان کرد: تاکنون مشخصات ۸۶۰۰ شیء تاریخی‌فرهنگی و خطی در این سامانه ثبت شده که لازم است در کمترین زمان ممکن سایر آثار و اشیا نیز ثبت شود.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان با بررسی کامل وضعیت مخازن نگهداری آثار و اموال فرهنگی استان اظهار داشت: سه مخزن نگهداری اشیا و آثار مردم‌شناسی، باستانی و اسناد خطی در استان موجود است که با جدیت کامل حفظ و نگهداری آن‌ها توسط یگان حفاظت، دوربین‌های حفاظتی، کارشناسان خبره، حراست اداره‌کل و نیروهای امنیتی و انتظامی محافظت می‌شود.

در این بازدید که ذی‌حساب، امین اموال فرهنگی، معاون میراث‌فرهنگی و مدیر پایگاه ملی هورامان نیز حضور داشتند بر تسریع در سامان‌دهی و ثبت آثار، اسناد و اشیای تاریخی و فرهنگی استان در سامانه ملی جام تاکید و بخش‌ها و قسمت‌های مختلف عمارت تاریخی خسروآباد سنندج نیز مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

آثار تاریخی گردشگری گردشگری و صنایع دستی موزه نیروهای امنیتی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان ثبت اموال تاریخی کردستان در سامانه ملی جام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر