کد خبر: 1058058 A

سامان صفاری:

سامان صفاری، بازیگر سینما و تلویزیون، مرزبندی بین بازیگر سینمایی و تلویزیونی را اشتباه و بیهوده دانست.

سامان صفاری بازیگر سینما و تلویزیون که با بازی در سریال‌های «دلدادگان» و «خانه امن» در تلویزیون به شهرت رسید در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره این روزهای خود بیان کرد: در حال حاضر پیشنهادهای خوبی از تلویزیون و برای بازی در نقش اصلی چند سریال داشتم، اما به دلایلی این نقش‌ها را قبول نکردم. از سال گذشته و اوایل فصل زمستان درگیر بازی در فیلم «قطع فوری» به کارگردانی مریم بحرالعلومی بودم و در حال حاضر در حال بازی در سریال «روزهای آبی» به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی در شمال کشور هستم.

صفاری درباره ایفای نقش در سریال «روزهای آبی» گفت: در این سریال بیش از اینکه نقش برایم اهمیت داشته باشد، فیلمنامه برایم مهم بود. فیلمنامه را دوست داشتم و ایفای نقش در این سریال را قبول کردم. کارگردان این سریال محمدرضا حاجی غلامی است که بیش از این فیلم‌های تجربی ساخته که در گروه هنر و تجربه اکران شده و کلا دیدگاه متفاوتی به سینما و سریال‌سازی دارد.

بازیگر نقش پیام در سریال «خانه امن» ضمن اشاره به بازی در این سریال پرمخاطب تشریح کرد: در دو سریال «دلداگان» و «خانه امن» که نقشی عاشقانه هم داشت، به عنوان مامور امنیتی ایفای نقش داشتم و سعی کردم در سریال «روزهای آبی» تغییر ژانر بدهم و با فضای دیگری از سریال‌های تلویزیونی آشنا شوم.

وی افزود: در حرفه بازیگری ترجیح می‌دهم یک نقشی را بازی کنم و بعد به کار دیگری فکر کنم. نمی‌خواهم نقش‌هایی را که در تلویزیون ایفا می‌کنم با هم تداخل داشته باشند. صادقانه می‌گویم که به پول این نقش‌هایی که بازی در آنها را قبول نکردم احتیاج داشتم، اما به دلیل تداخل با بازی در سریال «روزهای آبی» و فیلم «قطع فوری» پیشنهادهایی که داشتم را قبول نکردم.

صفاری درباره بازی در سریال‌های شبکه نمایش خانگی که این روزها در بین بازیگران فراگیر هم شده، گفت: از شبکه نمایش خانگی و برای یک سریال که سر و صدای زیادی هم داشته پیشنهاد داشتم، اما ترجیح می‌دهم که در یک نقش یک یا دو در تلویزیون بازی کنم تا نقش 15 شبکه نمایش خانگی که شاید مورد استقبال قرار بگیرد یا نگیرد. در بیشتر کارهایی که بازی می‌کنم دیده شدن آن کار برایم اهمیت دارد تا اینکه بخواهم به این موضوع فکر کنم که در پلتفرم سینما، تلویزیون و یا نمایش خانگی باشد. به لطف خدا تاکنون نقش‌های خوب و درستی را در سینما و تلویزیون ایفا کردم و خوشبختانه سریال‌هایی که در تلویزیون داشتم مخاطبان زیادی را با خود همراه کرده است.

هیچ ترسی ندارم که در تلویزیون چهره شوم

بازیگر فیلم «سامورایی در برلین» در پاسخ به این پرسش که آیا از این موضوع نمی‌ترسد که با بازی در سریال‌های تلویزیونی نقش کمتری در سینما به او پیشنهاد شود، گفت: در کشور ما چیزهای عجیب و غریب زیادی وجود دارد و یکی از آنها این مرزبندی‌هایی است که بین بازیگران سینما و تلویزیون قائل می‌شوند. ما جوانان مستعد زیادی داشتیم که در جشنواره فجر نامزد دریافت سیمرغ شدند و یا حتی سیمرغ هم گرفتند، اما اکنون هیچ اثری از آنها در سینما و تلویزیون دیده نمی‌شود و یا اینکه حضور خیلی کمرنگی در سینما دارند؛ دلیلش همین مرزبندی‌هایی است که وجود دارد. این بازیگران مستعد برای اینکه مثلا در فلان فیلم و یا سریال تلویزیونی بازی نکنند، دو سال از بازیگری به دور بودند و کلا از یاد رفتند. البته برخی از آنها با یک سریال نمایش خانگی و یا یک سریال تلویزیونی با قدرت برگشتند و دوباره چهره شدند.

وی تشریح کرد: وقتی سوپراستارهای سینما را می‌بینم که در دهه 70 و 80 در تلویزیون درخشش داشتند، من هم هیچ ترسی ندارم که در تلویزیون چهره شوم. این دوستان اکنون به قدری از نمایش خانگی و سینما پیشنهاد دارند که فعلا قصد بازی در سریال‌های تلویزیونی را ندارند و شاید 5 سال آینده این اتفاق برای من هم رخ بدهد.

صفاری در ادامه افزود: خیلی از هنرمندان و سینماگرانی که به سیاست‌های تلویزیون معترض هستند و به افرادی که در سریال‌های تلویزیونی حضور دارند معترضند خودشان در تاک‌شوها و برنامه‌های تلویزیونی حضور پیدا می‌کنند و با تلویزیون در برخی از موارد همکاری هم دارند و این موضوع خیلی جای تعجب دارد. اگر صدا و سیما مشکل دارد، در همه زمینه‌ها این مشکلات هست، نه اینکه بازی در سریال‌ها را بد بدانیم اما حضور در فلان برنامه به عنوان مهمان مشکلی نداشته باشد. در همه جای دنیا این مرسوم است که بازیگران سینما در تلویزیون هم سریال بازی می‌کنند و اصلا چیز عجیبی نیست، اما فقط در کشور ماست که این مرزبندی‌ها وجود دارد.

صفاری ادامه داد: من در طول چند سال بازیگری هیچگاه وارد بازی‌های جناحی نشدم و نخواهم شد، اینکه بخواهیم به هنرمند و بازیگری ارزشی و یا مخالف و معترض بگویم، اصلا برایم جالب نیست و دوست دارم فقط از بُعد هنری به کاری که انجام می‌دهم نگاه کنم. هر بازیگری حق انتخاب دارد و می‌تواند برای نقشی که بازی می‌کند، دلایلی داشته باشد. اگر حرف از دموکراسی می‌زنیم نباید به کسانی که در فیلم‌های خاص بازی می‌کنند، اعتراض کنیم. بازیگر و هنرمند هم مثل تمام مردم حق انتخاب و زندگی دارد و نباید برای او تعیین تکلیف کرد که چرا در فلان فیلم و یا سریال بازی کردی؟

«روزهای آبی» سریال بسیار خوبی خواهد شد

او درباره آینده کاری خود گفت: در حال حاضر و در سال جدید دو فیلمنامه برای بازی در سریال‌های تلویزیونی دریافت کردم و در حال مطالعه آنها هستم و اگر امکان داشته باشد، در یکی از آنها ایفای نقش خواهم کرد. البته قبول این نقش‌ها منوط به آن است که بازی من در سریال «روزهای آبی» به پایان برسد. فیلمبرداری این سریال هنوز به پایان نرسیده و آقای اکبر عبدی هم به جمع بازیگران این سریال اضافه شده‌اند. از نظر من سریال «روزهای آبی» سریال بسیار خوبی خواهد شد که علاوه بر کمدی، درام هم دارد و فکر می‌کنم که جزو سریال‌های خوب تلویزیون در سال 1400 باشد.

این بازیگر بیان کرد: نقش مقابل من در این سریال خانم ویدا جوان است که سابقه اجرای نقش‌های خوبی در سریال‌های پرمخاطب تلویزیون را دارد. دوستانی مثل نادر سلیمانی هم در این سریال ایفای نقش می‌کنند و که در کنار این عزیزان به دانش بازیگری خود می‌افزایم. با قبول بازی در این سریال در یک ژانر متفاوت خودم را محک زدم و دوست دارم که تجربه‌های بازیگری در ژانرهای مختلف را داشته باشم.

تلویزیون سینما خانه‌ امن منوچهر هادی دلدادگان سامان صفاری روزهای آبی شبکه نمابش خانگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر