کد خبر: 1053143 A

نسخه‌ خطی از قرآن کریم منسوب به اباعبدالله الحسین(ع) در آستانه سالروز ولادت آن حضرت در موزه آستان قدس رضوی در مشهد رونمایی شد.

به گزارش ایلنا، مرجان اکبری (معاون میراث ‌فرهنگی اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی) از رونمایی نسخه‌ای خطی از قرآن کریم منسوب به اباعبدالله الحسین (ع) در آستانه سالروز ولادت آن حضرت در موزه آستان قدس رضوی در مشهد خبر داد. 

مرجان اکبری  گفت: این نسخه شریف از آیه ۷۵ سوره کهف تا آیه ۱۳۵ سوره طه را در بردارد که به خط کوفی هفت سطری بر روی پوست کتابت شده و صفحه پایانی آن، عبارت مبارک «کتبه حسین بن علی» مشاهده می‌شود. 

او با اشاره به این‌که این نسخه جزء ۱۶ قرآن کریم است افزود: تعداد اوراق این قرآن ۴۱ برگ و ابعاد نوشته ۱۲×۵/۷ سانتی‌متر است و با شماره ۱۴ در گنجینه نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی اظهار کرد: کتابت این قرآن همراه با سادگی حروف با مرکب مشکی است و فاصله میان حروف تقریباً مساوی است و بعضی از صفحه‌ها دارای تذهیب است.

اکبری با تاکید بر این‌که اعراب‌گذاری قرآن در قرن چهارم انجام شده است، اعراب و اعجام (نقطه‌گذاری) را از ویژگی‌های قابل توجه این نسخه خواند و ادامه داد: معمولاً حروف آخر و حروفی که برای خواننده امکان لغزش در خواندن وجود دارد، اعراب‌گذاری شده است و نقطه‌گذاری حروف و واژگان نیز با نقاط سیاه ریز و کوچک‌تر است.

گفتنی است، مرکز نسخ خطی گنجینه رضوی با ۲۲هزار قرآن و جزوه قرآنی از صدر اسلام تاکنون، یکی از مراکز مهم نسخ خطی قرآنی در جهان به شمار می‌رود.

قرآن کریم روز پاسدار نسخه خطی امام حسین (غ) میراث ‌فرهنگی اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر