کد خبر: 1052263 A

سیمین بایرامی:

سیمین بایرامی از جمع آوری مجموعه‌ای از نامه‌های مردم، هنرمندان و شهدا و چاپ آنها به صورت کتاب سه جلدی با عنوان «گمشدگان سرزمینم» خبر داد.

به گزارش ایلنا، سیمین بایرامی (شاعر و فیلمنامه نویس) از انتشار کتاب جدید خود خبر داد و گفت: من در حال گردآوری کتابی هستم که بخش مهمی از آن را نوشته‌هایی تشکیل می‌دهد که مردم برای من می‌فرستند و من در مجموعه «گمشدگان سرزمینم» منتظر نامه‌های مردم هستم. روزی که تصمیم گرفتم تا شروعی دیگر در زمینه نوشتن داشته باشم تصمیم گرفتم تا با جمع آوری نامه‌ها از هر قشر یک اتفاق زیبای نوستالژیک را رقم بزنم. این اندیشه پژوهش محور با یک نامه در سال ۱۳۹۷ پایه‌گذاری شد و با خواندن یک نامه از زنده یاد غلامحسین ساعدی درسال ۱۳۹۹ شکل گرفت و با آن که می‌دانم کار پر زحمت و بسیار زمانبری است اما برای انجام این کارمصمم بوده و هستم.

این شاعر در ادامه بیان کرد: در ابتدا شروع به برنامه ریزی کردم و با مشورت با مشاوران برجسته ادبی و هنری و سپس بررسی مرحله به مرحله کار را انجام دادم و در نهایت شروع به اطلاع‌رسانی از طریق صفحات مجازی کردم. با توضیحات روشن و کوششی صادقانه در برقراری و راستی‌آزمایی و ایجاد اعتماد تا حدود بسیار زیادی از اشخاص مجاب شدند و هر روز تمایل بیشتری برای حضور پیدا کردند. این اطلاع‌رسانی همچنان به قوت خود باقی است و از طریق صفحات مجازی، دوستان و لطف مردم ایران زمین با اقبال بیشتری مواجه شده است.

وی تاکید کرد: همچنین ایرانیان مقیم خارج از کشور هم از این طرح بسیار استقبال کرده و مساعدت لازم را داشته و دارند. این کار نفس‌گیر و نیاز به صبر و حوصله و البته عشق دارد. عشق به مردم و فرهنگ ایران، به مردمی که ثابت کرده‌اند همیشه حضور دارند و وجودشان در غبار رنج و اندوه همچنان سبز است.

این فیلمنامه‌نویس درباره این کتاب بیان کرد: این مجموعه کتاب شامل سه جلد است که به ترتیب شامل نامه‌های مردم ایران، بزرگان وادیبان، هنرمندان فقید نامی و گمنام ایران و همچنین نامه، خاطره و وصیت نامه‌های شهدای عزیز وطن است. در جلد اول این کتاب هدف ایجاد یک بستر امن برای نوشته‌هایی است که علیرغم بار معنوی و ادبی بالایی که دارند به دلیل فراهم نبودن موقعیتی برای ابراز مسکوت و مهجور مانده‌اند که امیدوارم بیان احساس و حرف‌های این عزیزان در قالب نامه و نوشته‌هایی که برخاسته از دل است همراه با شاعرانگی ذاتی آفریننده خود بر دیده دیگران بنشیند و خاطره ادبی و نوستالژیک شگرفی را برای ادبیات کشورمان فراهم کند. اکنون در راهی هستم که با خواندن نوشته‌ها و نامه‌های مردم عادی کشورم ایمان و اعتقاد به درستی این کارهر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود. می‌دانم که علیرغم مطالعه کم شاید به دلیل مشکلات موجود و نبود وقت و حوصله و حضور نابهنگام تکنولوژی و عدم فرهنگ‌سازی درست در این زمینه و خیلی مساِئل دیگر که همگی تا اندازه‌ای به آن واقف هستیم، شاهد آن هستم که هنوز هم مردم من شاعران و نویسندگان بزرگی هستند که نتوانسته‌اند محلی برای نشان دادن احساسات خود پیدا کنند اما برای من هنوز نور امیدی وجود دارد و به حکم انصاف، فقط کافی است آن را به خودشان یادآوری کنیم.

وی در ادامه افزود: تمام تلاش من این است تا بهترین و بیشترین تعداد نامه‌ها را جمع آوری کنم که حداقل از پنجاه سال گذشته و حتی خیلی قبل‌تر تا الان نوشته شده‌اند و در یک زمان مشخص با ایده‌پردازی خلاقانه و با یک نوآوری برای ارائه در یک روز ویژه و با طراحی خاص و نو به بهترین شکل ممکن جلد اول را تا اوایل پاییز سال آینده به چاپ برسانم و در اختیار علاقمندان قرار دهم.

بایرامی در پایان گفت: مضمون جلد اول همانطورکه قبلا اشاره کردم متشکل از نامه‌هایی است که خیلی قبل نوشته شده والبته قابل ذکر است که این نوشته‌های ارسالی محدود به گذشته نیست و اشخاص می‌توانند در تاریخ حاضر هم به مخاطبین مورد نظر خود نامه بنویسند مانند پدر، مادر، معشوق، فرزند، در باب فراق، یک اتفاق خاص، دوری، غربت، دلتنگی، عشقی گمشده و حرف‌های ناگفته‌ای که در سینه سنگینی می‌کند. نامه‌ها طبق روال نامه نگاری معمول باید تاریخ و امضا داشته باشند و به آدرسی که در اختیارشان به صورت خصوصی به دلیل حفظ حریم نگارنده کتاب و نویسنده نامه قرار می‌گیرد بفرستند. این رویداد دارای مراحلی است که با گذشت زمان در آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد. همه می‌توانند به وسیله نوشتن هر آنچه که سال‌ها درکنج دلشان خاک می‌خورد را با زبان احساس قلم بزنند وبر خط بنشانند و برای من ارسال کنند.

جمع آوری مجموعه‌ای از نامه‌های مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر