کد خبر: 1052192 A

در آستانه اکران عمومی

کامبیز صفاری کارگردان فیلم سینمایی «سوم آذرشهر» در نوشتاری به مضمون و محتوای فیلمش اشاره کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کامبیز صفاری کارگردان فیلم سینمایی «سوم آذرشهر» که از فردا ۲۶ اسفندماه در سینماهای «هنروتجربه» اکران خود را آغاز می‌کند، در یادداشتی درباره مضمون فیلمش نوشت: «مشکلات ناشی از پدیده مهاجرت در زندگی مدرن امروزی، با گذشت زمان و برگشت مهاجران ابعاد تازه و متفاوتی به خود می‌گیرد. این مسائل می‌تواند یکی از عوامل مهم برخوردها تند و یا نادرست ما بین نزدیکان یک یا چند خانواده باشد. درک درست از مشکلات و پیدا کردن راه حل‌هایی که در نهایت منتج به تفاهمی منطقی در جهت منافع طرفین شود، نیازمند نگاهی متفاوت از موضوع است که در خیلی از موارد شکل نمی‌گیرد. 

مدیوم فیلم و تصویر به‌دلیل این‌که، امکان بازسازی و نمایان کردن جزییات در زوایای پنهان یک ماجرا را دارد، می‌تواند یکی از بهترین و به روزترین روش‌ها در تحلیل مشکلات اجتماعی باشد و در این فیلم سعی شده است که شخصیت‌ها به دور از هر گونه خشونت و یا تندی در مواجه با شرایط پیچیده بتوانند با صحبت و تعامل مسایل خود را حل کنند. 

«سوم آذرشهر» نشانی ساختمانی است که یکی از واحدهای آن موروث دختر مهاجری به‌نام روژا است که شوهرش برای او بجا گذاشته است، اما وقتی او برای فروش آن آپارتمان بعد از ده سال به ایران برمی‌گردد متوجه می‌شود که بنا به دلایلی که در قصه متوجه می‌شویم سهم کاملی از این ارث ندارد. 

او که به‌تازگی در آلمان در اثر تصادف اتومبیل شوهرش را از دست داده است و خانواده خودش هم در ایران نیست، خود را در میان خانواده همسر از دست داده‌اش، غریبه، تنها و ناخوشایند می‌بیند و در نهایت او با مواجه دوباره با مرگ و مجموعه اتفاقاتی که برایش طی سه روز در آن ساختمان می‌افتد، تصمیمی متفاوت از جریان حاکم بر قصه می‌گیرد. »

طرح اصلی فیلم بر اساس یک اتفاق واقعی نوشته شده است و ماجرای دختر مهاجری است که همسر ایرانی خود را در تصادف اتومبیلی در کشور آلمان از دست داده است. او برای مدیریت میراث خود از همسرش به کشورش (ایران) باز می‌گردد اما…

این فیلم قرار بود نیمه اسفند سال ۹۸ اکران شود که تعطیلی سینماها به دلیل شیوع ویروس کرونا این اکران را یک سال به تاخیر انداخت تا درنهایت اکران آخر سال ۹۹ و نوروز ۱۴۰۰ سهم این فیلم سینمایی شود. 

کامبیز صفاری فعالیت در حوزه سینما را از سال ۱۳۸۰ با همکاری در تولید و تدوین فیلم‌های مستند با بهمن کیارستمی شروع کرد که منجر به ساخت چندین فیلم مستند کوتاه و بلند شد. در سال ۱۳۹۰ با نگارش و ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی «ترانه» و همچنین کارگردانی مشترک برای ساخت فیلم بلند سینمایی «راز فاهمه» تجربه ورود به سینمای داستانی را به دست آورد. 

آروشا بیگی، خسرو پسیانی، بهناز جعفری، آتیلا پسیانی، صدف عسگری، رویا جاویدنیا، احسان امانی، حسام نورانی، علی جلالی، یاسر شریف و حمید رضایی از جمله بازیگران «سوم آذرشهر» هستند. 

عوامل این فیلم سینمایی عبارتند از کارگردان: کامبیز صفاری، تهیه کننده: محسن امیریوسفی، نویسندگان: ایثار ابومحبوب و کامبیز صفاری، مدیر فیلمبرداری: امیر موسوی، بازیگردان: آتیلا پسیانی، مشاور تدوین: بهمن کیارستمی، مدیر تولید: کتایون ارسنجانی، موسیقی: کریستوف رضایی، صدابردار: بابک اخوان، طراح لباس: رعنا امینی، دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز: فوآد چاومه، منشی صحنه: غزل رشیدی، گریم: لیلا ابویسانی، عکاس: سمیه جعفری، طراحی و ترکیب صدا: نعیم مسچیان، جلوه‌های بصری: کیوان صفاری، تصحیح رنگ: فرهاد قدسی و مهشید افضلی، جانشین تولید: ظهیر پیرهادی، سرمایه‌گذاران: امیرحسین نفر (موسسه فرهنگی و هنری دی)، علی حسین سلگی و شرکا، مشاور رسانه‌ای: نغمه دانش آشتیانی.

هنر و تجربه سوم آذرشهر کامبیز صفاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر