کد خبر: 1049933 A

دفتری تازه از سروده‌های علیرضا مطلبی با عنوان «پیراهن بی‌رگ» روانه بازار کتاب شد.

به گزارش ایلنا، دفتر شعر «پیراهن بی‌رگ» سروده علیرضا مطلبی به تازگی از سوی موسسه نشر سیب سرخ روانه بازار کتاب شده است.

مطلبی فعالیت ادبی خود را از سال۸۷ و با انتشار شعر در قالب مثنوی، نیمایی و سپید در مجلات و سایت‌های ادبی آغاز و در ادامه مجموعه شعر ایکاروس بر برزخی به نام عشق را در قالب شعر سپید در سال ۹۴ توسط نشر بوتیمار به چاپ رساند.

دفتر شعر تازه او با عنوان «پیراهن بی‌رگ» تازه‌ترین تجربه و حس شاعرانه او در ارتباط با پیرامونش را شامل می‌شود. ویدر این زمینه عنوان کرد: پرداختن به امروز یا به‌عبارتی صحیح‌تر انتقال نگاه هستی‌شناسی یک شاعر به مخاطب، مخاطبی که البته خلاق و در پی تازگی‌ست.

وی ادامه داد: به‌طور خلاصه می‌توان گفت رعایت صداقت در نوشتن که البته این امر مستلزم مسلح بودن به مسائل زیستی و شناختی امروز نیز هست که در پروسه‌ی این انتقال، مؤلف را به کاربنی از مسائل پیرامونش مبدل نمی‌کند و او را به ساختن جهان خودویژه‌ی خویش یاری می‌کند. و همان‌طور که مسحضرید شعر امروز در پی چگونه گفتن است تا چه گفتن (مفاهیم و موضوعات محدود است و چگونگی به‌کارگیری آن‌هاست که ارزش هنری و ادبی پیدا می‌کند)

این شاعر همچنین گفت: تلاش در این مجموعه ارائه تجربه‌ی فرم خودویژه است که البته این امر باید از حکمِ شعر (امر درونی) سربزند نه با تعمد و تحمیلِ شاعر. هرچند نمی‌توانم اشعار این مجموعه و سلیقه‌ی شعری خودم را در زمره‌ی شعر اکسپریمنتال به معنای اخص آن قرار دهم ولی تلاشم همواره در پی‌عدم تکرار مکرارت و ساختار مرسوم و آشنا با ذهن مخاطب بوده است.

مطلبی همچنین افزود: هنرمند خاصه شاعر به باورم باید پیش از سرایش و البته انتشار آن (پروسه حرفه‌ای شدن مؤلف) به هستی‌شناسی برسد و نوع نگاه خودویژه‌ی خود را در اثرش متجلی کند. این است که ما با انبوه آثاری مواجهیم که مؤلفانش فقط به توضیح یا در شکلی حرفه‌ای و درست به اکران کلمه در شعر -که مرحله‌ی بسیار مهمی است- پرداخته‌اند اما این کافی نیست و جایگاه اندیشه، به‌کارگیری مخاطب خلاق در پروسه‌ی تکمیل اثر (خاصه شعر) و خلق نگاهی تازه و خلاقه به‌شدت خالی‌ست.

دفتر شعر «پیراهن‌بی‌رگ» را نشر سیب سرخ با قیمت ۳۶۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

نشر سیب سرخ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر