کد خبر: 1046157 A

به گفته رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه اشیای سفالی بخش سفال موزه مردم‌شناسی این شهرستان شناسنامه‌دار شده است.

به گزارش ایلنا، حمید مشتاقیان (رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی ابرکوه) گفت: اشیای سفالی بخش سفال موزه مردم‌شناسی این شهرستان شناسنامه‌دار شد.

مشتاقیان اظهار کرد: موزه مردم‌شناسی ابرکوه واقع در خانه تاریخی صولت، در سال ۱۳۸۵ باهدف نگهداری و نمایش آثار ارزشمند مرتبط با زندگی سنتی مردم راه‌اندازی شده است.

او ادامه داد: به‌تازگی نمونه‌هایی از کاسه سفالی، کوزه، گلدان، ابریق، پیاله‌ها، بشقاب، پیه‌سوز، فنجان، دودسته، چهاردسته، قیف سفالی، درپوش، سرقلیان و جام سفالی که نقوش هندسی و گیاهی همانند کنده، افزوده، فشاری، نیشگونی و نقوش زیر لعاب روی آن‌ها نقش بسته است برای نگهداری و نمایش به آثار موجود در موزه مردم‌شناسی ابرکوه اضافه شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابرکوه بیان کرد: با افتتاح موزه سفال صولت و جانمایی تعداد ۳۵ شی‌ء سفالی درون آن، این آثار پس از طی مراحل اولیه شامل ثبت و شماره‌گذاری، شناسه‌دار شدند.

او اضافه کرد: عناوین شناسه‌ها شامل موضوعاتی نظیر شماره، نام، کاربری، نقش، تکنیک ساخت و قدمت است که به‌صورت فارسی و لاتین در کنار آثار قرار داده شده است.» 

مشتاقیان با اشاره به این‌که سفالینه‌ها ازجمله آثار ارزشمند هنری و فرهنگی باقی‌مانده از ادوار گذشته است که تصویری گویا از جامعه پیشین را نشان می‌دهد، عنوان کرد: فن ساخت سفالینه‌های موجود در موزه مردم‌شناسی ابرکوه به‌صورت چرخ سفال با دور تند و کند و دست‌ساز است.

موزه استان یزد ابرکوه اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابرکوه موزه سفال ابرکوه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر