کد خبر: 1043458 A

رئیس میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی زابل گفت عملیات حفاظت شیمیایی از ساختمان قدیمی بانک ایران و انگلیس آغاز شده است.

به گزارش ایلنا، رضا کیخواه‌آریا (رئیس میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زابل) گفت: عملیات حفاظت شیمیایی از ساختمان قدیمی بانک ایران و انگلیس آغاز شد.

 رضا کیخواه‌آریا افزود: به منظور متوقف ‌کردن فرآیند تخریب بیولوژیک ساختمان قدیمی بانک ایران و انگلیس شهرستان زابل، حفاظت شیمیایی این اثر آغاز شد.

او گفت: یکی از روش‌های علمی و مرسوم در مبارزه با آسیب بیولوژیک یا همان موریانه ایجاد سد شیمیایی است که با ایجاد حفره‌هایی با قطر و عمق مناسب ایجاد و سم داخل آن‌ها تزریق می‌شود و با همپوشانی سم در زیر زمین سد شیمیایی مانع از حرکت موریانه به داخل ساختمان و ایجاد آسیب خواهد شد.

رئیس میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زابل افزود: در حال حاضر حفاظت شیمیایی از این اثر تاریخی آغاز شده تا فرآیند تخریب آن متوقف شود.

او با بیان اینکه این اقدام در تکمیل عملیات مرمت اثر بوده، گفت: بانک تاریخی ایران و انگلیس شهرستان زابل با هدف راه‌اندازی با کاربری بازارچه دائمی صنایع‌دستی مورد مرمت قرار گرفته که تاکنون ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته و به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

گردشگری و صنایع دستی ساختمان قدیمی بانک ایران و انگلیس در زابل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی زابل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر