کد خبر: 1043431 A

طرح سامان‌دهی پهنه سبز منظر فرهنگی‌طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید آغاز شد.

به گزارش ایلنا، حمید فدایی (مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید) از طرح سامان‌دهی پردیس جهانی تخت جمشید و پهنه سبز این محوطه جهانی نظیر منطقه چاه جنگل از دفع آفات و همچنین پاکنی درختان از علف‌های هرز خبر داد. 

حمید فدایی گفت: توجه به بوستان پردیس تخت جمشید یکی از برنامه‌های تأثیرگذار زیست‌محیطی و همچنین همسو با ارتقای صنعت گردشگری در این سایت جهانی محسوب می‌شود و حفظ و نگهداری این پهنه سبز در منظر فرهنگی‌طبیعی تخت‌گاه تخت جمشید از اولویت‌های بسیار مهم این پایگاه است.

او با اشاره به این‌که این پهنه سبز با مساحتی بیش از ۴۰ هکتار در غرب تختگاه تخت جمشید ایجاد شده است، بیان کرد: امروزه جاذبه‌های محوطه جهانی تخت جمشید و همچنین منظر فرهنگی‌طبیعی آن در حرایم و دشت مرودشت از ارزش‌هایی ویژه برخوردار است که حراست، حفاظت، نگهداری و بهره‌برداری از آن‌ها می‌تواند علاوه بر پایگاه در برنامه‌ریزی‌های سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی، برنامه‌ریزی و مدیریت شود.

مدیر  پایگاه میراث جهانی تخت جمشید افزود: حفظ و نگهداری پهنه‌های سبز مصنوعی و طبیعی دشت مرودشت نظیر پردیس جهانی تخت جمشید و منطقه چاه جنگل، با توجه به توسعه صنعتی و ازدیاد آلاینده‌های هوا در مجاورت محوطه و شهرستان مرودشت، می‌تواند نقش بسزایی در تصفیه هوا ایفا کند و به‌نوعی تأثیرات مخرب آلاینده‌های هوا بر سنگ‌های تخت جمشید، محوطه و آثار پیرامونی منظر را نیز کاهش دهد.

او یادآور شد: متأسفانه در طول سال‌های گذشته به‌دلیل‌عدم مراقبت‌های اصولی و نامناسب و همچنین خشک‌سالی‌های پیاپی، آسیب‌هایی جدی بر پیکره درختان پهنه‌های سبز وارد شده است که با توجه به وسعت پهنه، اقدامات مورد نیاز برای جبران آسیب‌ها و افزایش راندمان، نیازمند همکاری دستگاه‌های مختلف و همچنین مشارکت نهادهای مدنی و شهروندان است.

سجاد طهماسبی (مسئول دفتر فنی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید)، عملیات پاکنی درختان در این فصل پایانی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: طرح پاکنی و دفع آفات در مساحتی بالغ‌بر ۲۵ هکتار را شامل می‌شود که با انجام آن، بسیاری از مسائل مربوط به رشد بی‌رویه علف‌های هرز و ساماندهی بهتر و ایجاد منظر سبز مناسب‌تری در محوطه موسوم به چاه جنگل و همچنین پردیس مجموعه جهانی تخت جمشید ایجاد خواهد شد.

او با تأکید بر این‌که با انجام این طرح، کمک شایان توجهی به احیای فضای سبز و نیز کم شدن هزینه‌های علف زنی در آینده می‌شود، اضافه کرد: این طرح اهدافی، چون رشد بی‌رویه علف‌های هرز را پیگیری می‌کند و عملیات اجرایی دفع آفات توسط کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت برای درختان چاه جنگل و پردیس و همچنین در مکان‌هایی فاقد درخت آغاز شده است.

طهماسبی ادامه داد: همه این تلاش‌ها برای پیشگیری از آتش‌سوزی درختان و پوشش گیاهی در فصول گرم سال آتی انجام شده است.

او افزود: پیشگیری زودهنگام در راستای کم کردن پوشش گیاهی، تدابیر مدیریتی این پایگاه میراث جهانی برای کمک به کم کردن هزینه‌ها در آینده است.

جهاد کشاورزی صنعت گردشگری تخت جمشید پایگاه میراث جهانی تخت جمشید طرح سامان‌دهی پهنه سبز منظر فرهنگی‌طبیعی مجموعه جهانی تخت جمشید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر