کد خبر: 1042086 A

در گفت و گوی زنده وزیر خارجه ایران با شبکه پرس تی وی مطرح شد:

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه پرس تی وی اعلام کرد در صورت اجرای کامل تعهدات توسط کشورهای امضاکننده برجام، ایران به این توافق باز خواهد گشت.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی برون مرزی سازمان صدا و سیما، محمد جواد ظریف در گفت‌وگو با مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار ارشد پرس تی وی که ظهر امروز به طور زنده از شبکه بین المللی پرس تی وی پخش شد، اعلام کرد: رئیس جمهور جو بایدن تنها روی کاغذ نسبت به سیاست‌های دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در قبال ایران اعلام مخالفت کرد، اما در عمل همان مجموعه از اقدامات را دنبال می‌کند. 

ظریف وزیر امور خارجه ایران در این گفت‌وگوی زنده اعلام کرد: آمریکا به تحریم، قلدری و اعمال فشار عادت کرده است. اما این‌ها روی کشوری با تاریخی هزاران‌ساله اثری ندارد. ما یک امپرتوری جهانی داشتیم که عمر آن از تاریخ آمریکا بیشتر است. 

وی ادامه داد: اعمال فشار در برابر ایران کارساز نیست و به گفته خودشان «فشار حداکثری» به یک «شکست حداکثری» ختم شده است. 

فشار در برابر ایران کارساز نیست؛ فقط احترام

او گفت که آمریکایی‌ها می‌بایست چشم‌های خود را باز کنند و گذشته را هوشمندانه ارزیابی کنند و حتی به قبل‌تر از دوره ترامپ بنگرند؛ در این صورت، متوجه خواهند شد که احترام تنها چیزی است که در برابر ایران جواب می‌دهد. 

ظریف گفت که آمریکا نتوانست با تحریم‌های خود از ایران امتیازی بگیرد. 

وی ادامه داد: برعکس، این اقدامات محدودکننده باعث شد تا ایران اقتصاد خود را از نفت جدا کند و به آن تنوع ببخشد. 

این مقام ارشد دیپلمات ایران خاطرنشان کرد که پاراگراف ۳۶ برجام، این اجازه را به ایران می‌دهد تا «اقدامات جبرانی» را در قبال‌عدم پایبندی سایر اعضای برجام به تعهداتشان انجام دهد. 

او افزود: جمهوری اسلامی ایران این معاهده را نقض نکرد، بلکه صرفا گام‌هایی را برداشت که در راستای این معاهده و در خود برجام پیش‌بینی شده بود. 

او به قانون مجلس شورای اسلامی ایران مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط دولت اشاره و خاطرنشان کرد که این قانون، «هشداری به جهان» نیست، بلکه یک تعامل «داخلی» میان دولت و نهاد قانونگذاری کشور ایران است. 

ظریف گفت: اتحادیه اروپا و به طور خاص سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه به تعهدات خود عمل نکردند و صرفا می‌گفتند که ما یک سری از دستورالعمل‌ها را امضا کردیم. اما اگر آن‌ها متن برجام را بخوانند، خواهند فهمید که تنها امضا کردن مهم نیست، بلکه باید عمل کنند. 

وی ادامه داد: شرکت‌های اروپایی، بیش از آنکه به (دولت‌های اروپایی) گوش دهند، از واشنگتن حرف‌شنوی دارند. او همچنین نسبت به رفتار مطیعانه اروپایی‌ها در مقابل آمریکا اظهار تاسف کرد. 

وزیر امور خارجه ایران گفت: زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، ایران کمتر از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داشت اما زمانی که جو بایدن به ریاست جمهوری رسید، جمهوری اسلامی ۳۸۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشت و در ماه ژوئن ممکن است این ذخیره به ۵۰۰۰ کیلوگرم نیز برسد. 

به گفته او؛ ایران هیچکس را تهدید نمی‌کند و تنها در چارچوب معاهده هسته‌ای به دنبال حق خود است. 

ظریف با اشاره به برخی تلاش‌های دولت ترامپ برای فعلا کردن به اصطلاح مکانیسم ماشه برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، عنوان کرد: مکانیسم ماشه یک واژه ساختگی آمریکاست و در برجام جایی ندارد. 

او گفت که آمریکا قصد داشت تا با این واژه، کنترل افکار عمومی در قبال ایران را در دست بگیرد. 

هیچ چیزی به برجام اضافه نمی‌شود

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آن‌هایی که ادعا می‌کنند برجام باید موضوعات دیگری را نیز شامل شود، مطمئن باشند که چنین چیزی هرگز اتفاق نخواهد افتاد. 

ظریف همچنین نسبت به انتشار غیرعمدی و نشت برخی از اطلاعات محرمانه مرتبط با ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد. او گفت که جنبه محرمانه بودن این اطلاعات می‌بایست حفظ شود چرا که ممکن است منابع ایران را به خطر بیندازد. 

محمدجواد ظریف در این مصاحبه اعلام کرد: هیچ جدیتی در رفتار آمریکا و متحدانش وجود ندارد. شب گذشته، توییتی را منتشر کردم که طبق گزارش گاردین، اسرائیل «دیمونا» را گسترش داده است. می‌دانید که دیمونا تنها کارخانه تولید بمب هسته‌ای در منطقه خاورمیانه است و یک مسئله کاملا آشکار و واضح به حساب می‌آید. آیا رئیس جمهور بایدن، یا صدراعظم مرکل و یا رئیس جمهور مکرون در این خصوص ابراز نگرانی کرده اند؟ حتی کوچک‌ترین واکنشی هم نشان ندادند. بنابراین، هرگونه اظهارنظر و ابراز نگرانی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران کاملا بی‌معنی است و این همان دورویی است. اگر آن‌ها به دنبال جلوگیری از گسترش سلاح هسته‌ای هستند، اسرائیل گسترش دهنده شماره یک سلاح هسته‌ای در جهان است، همچنین اسرائیل، متجاوز و اشغالگر شماره یک در جهان است و بیشترین میزان استفاده از نیروی زور را در جهان دارد و در زمینه نقض حقوق بشر نیز شماره یک جهان است و کسی به این موضوعات توجه نمی‌کند. 

محمدجواد ظریف برجام مرضیه هاشمی پرس تی‌وی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر