کد خبر: 1041499 A

دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی هنری اقوام ایران زمین برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، امین آزادبخت مدیر مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی از برگزاری دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی‌هنری اقوام ایران زمین خبر داد. 

آزادبخت بیان کرد: اقوام در ایران زمین در عین حال که هریک دارای هویت فرهنگی ویژه‌ای هستند همگی به عنوان عضوی از جامعه ایران دارای مشترک‌های فرهنگی هستند و به بیان دیگر بین هویت قومی و ملی آن‌ها اشتراک وجود دارد. 

وی ادامه داد: ملت ایران با وجود تنوع قومی که در تمامی بخش‌های این سرزمین پهناور گسترده شده‌اند، کمترین فاصله اجتماعی را دارند و به بالا‌ترین سطح آگاهی سیاسی، اجتماعی و هم افزایی رسیده‌اند. 

وی اظهار کرد: دومین جشنواره دانشجویی فرهنگی‌هنری اقوام ایران زمین در راستای تقویت، هم افزایی و وحدت اقوام ایران زمین توسط مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی لرستان برگزار خواهد شد. 

وی با بیان اینکه امیدواریم این جشنواره بستر لازم را برای مشارکت و همدلی اقوام ایرانی در راستای اعتلای ملی ایجاد کند، گفت: این جشنواره، نیمه دوماردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ در خرم‌آباد برگزار خواهد شد. 

آزادبخت؛ وحدت اقوام ایران زمین، حماسه‌ها و اسطوره‌های اقوام ایران زمین، آیین‌هاو آداب و سنن اقوام ایران زمین، سبک زندگی اقوام ایران زمین (پوشش، خوراک، مسکن و…) جایگاه نمادها و شاخص‌های ملی نزد اقوام ایران زمین، نقش‌آفرینی اقوام ایران زمین در هشت سال دفاع مقدس، مواریث تاریخی و فرهنگی اقوام ایران زمین، جایگاه اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی نزد اقوام ایران زمین، گردشگری و اکوتوریسم در مناطق ایران زمین و مشاغل و فعالیت‌های اقتصادی فرهنگی مختص به اقوام ایران زمین را از جمله محورهای این همایش اعلام کرد. 

وی اضافه کرد: فیلم مستند کوتاه و عکس بخش‌های جشنواره دانشجویی فرهنگی‌هنری اقوام ایران زمین را تشکیل می‌دهند. به همین منظور علاقه مندان جهت شرکت در این جشنواره میتوانند به آدرس اینترنتی http://roytab.ir/iranzamin مراجعه نمایند. 

امین آزادبخت مهلت ارسال آثار به این جشنواره را تا ۲۷ فروردین سال آینده اعلام کرد. 

وی تصریح کرد: جشنواره دانشجویی فرهنگی‌هنری اقوام ایران زمین با مشارکت استانداری، دانشگاه لرستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری، آموزش‌وپرورش و صداوسیما برگزار خواهد شد. 

مدیر مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی جهاد دانشگاهی با اشاره به اهداف این جشنواره، عنوان کرد: ارتقاء سطح آگاهی دانشجویان در اقوام مختلف از حوزه‌های مشترک فرهنگی و هویت ایرانی- اسلامی، ترویج و نشر عناصر نمادهای وحدت بخش شامل پرچم ملی، سرود ملی، خط و زبان مشترک و توجه به عناصر هویت ساز مثل اماکن جغرافیایی که متعلق به هم نسل‌ها و اقوام است مانند خلیج فارس، دریای خزر، کوه دماوند، دریاچه ارومیه و…، ترویج مفهوم حاکمیت ملی و سرزمینی با پذیرش اصل تنوع و احترام به اقوام ایرانی، آگاهی بخشیدن، شناسایی و کنترل توطئه‌ها و تهدیدها وفراهم آوردن بستری مناسب برای رشد و شکوفایی آفرینش‌های فرهنگی و هنری دانشجویان از اهداف جشنواره دانشجویی اقوام ایران زمین هستند.

جهاد دانشگاهی امین آزادبخت جشنواره اقوام ایران زمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر