کد خبر: 1040146 A

رئیس میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرگان از طرح تشکیل ناحیه ویژه شهری برای شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در شورای اسلامی شهر خبر داد.

به ‌گزارش ایلنا، جاوید ایمانیان (رئیس میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرگان) از طرح تشکیل ناحیه ویژه شهری برای شهر تاریخی استرآباد (گرگان) در شورای اسلامی شهر خبر داد. 

 ایمانیان گفت: به‌دلیل ویژگی‌های شهر تاریخی استرآباد از نظر تاریخی و کالبد معماری ارزشمند، پیشنهادهایی از سوی اداره شهرستان در کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر مطرح و طی چند جلسه بحث و بررسی در این کمیسیون، این درخواست به صحن علنی شورا ارائه شد. 

او خاطرنشان کرد: در دویست و هفتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر گرگان، ناحیه ویژه برای شهر تاریخی استرآباد (گرگان) مورد تأیید این شورا قرار گرفت و به شهرداری اعلام شد تا مراحل تأیید و تصویب نهایی آن در وزارت کشور انجام شود.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرگان اعلام کرد: از اهداف تشکیل ناحیه ویژه شهر تاریخی استرآباد (گرگان) حفاظت، مرمت و احیای این بافت ارزشمند توسط مدیریت شهری با همکاری این اداره و دستگاه‌های مرتبط و همچنین نظارت دقیق‌تر برساخت‌وسازهای این منطقه است تا ضوابط عرصه و حریم آن به‌درستی اجرایی شود.

او اضافه کرد: به مدیریت شهری پیشنهاد می‌شود برای تشکیل و مدیریت این ناحیه ویژه شهری و در راستای تخصصی شدن آن، کارشناسانی از رشته‌های معماری، مرمت بناها و بافت‌های تاریخی، شهرسازی و باستان‌شناسی به‌کار گرفته شود.

شهر تاریخی استرآباد (گرگان) با مساحتی حدود ۱۶۰ هکتار از بافت‌های تاریخی کشور است که در سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرگان تشکیل ناحیه ویژه شهری برای شهر تاریخی استرآباد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر