کد خبر: 1036980 A

مسعود احمدی افزادی، مدیر شبکه آموزش سیما گفت: از آنجا که نظام آموزشی آینده در دنیا نظام رسانه محور خواهد بود، آموزش‌های درسی رسانه ملی نیز به دوره کرونا محدود نشده و بعد از آن نیز با هدف تحقق عدالت آموزشی و تکمیل کننده آموزش رسمی و حضوری، ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، در جلسه‌ای که با حضور مسعود احمدی افزادی مدیر شبکه آموزش سیما، سعید سلطانی مدیرکل امور مجلس و قائم مقام معاونت صدا رسانه ملی در کمیسیون آموزش مجلس برگزار شد، موضوع آموزش در رسانه ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

در ابتدای این جلسه، علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به مشکلات پوششی شبکه شاد در کشور گفت: با توجه به مسائلی که از سوی اعضا محترم کمیسیون درجلسه مشترک با ریاست سازمان صدا و سیما مطرح شد، از مدیران مرتبط در این سازمان دعوت شد تا گزارشی درباره وضعیت آموزش در دوره کرونا در رسانه ملی ارائه دهند. 

وی همچنین از ارائه گزارشی به صحن مجلس در خصوص وضعیت آموزش کشور در شرایط کرونا با محوریت رسانه ملی، (مطابق ماده ۴۵ قانون آئین نامه داخلی مجلس) در آینده نزدیک خبر داد. 

مدیر شبکه آموزش سیما نیز در این جلسه با اشاره به آمادگی رسانه ملی از اولین روزهای تعطیلی مدارس در سال ۹۸ به دلیل شیوع کرونا گفت: به فاصله سه روز از اعلام تصمیم تعطیلی مدارس، برنامه ریزی آموزشی آغاز شد و در هفته اول ۲۴ کلاس درس و در هفته دوم ۹۰ کلاس درس در این شبکه به آموزش محصلان در مقاطع مختلف تحصیلی پرداخت و تا کنون نیز بالغ بر ۶ هزار کلاس درس در مدرسه تلویزیونی ایران پخش شده است که این میزان تا پایان سال ۹۹ به ۹ هزار کلاس درس خواهد رسید. 

احمدی افزادی با اشاره به نظام آموزشی در برخی کشورهای دنیا گفت: نظام رسانه‌ای که در این مدت در کشور شکل گرفت در دنیا بی‌بدیل بود و برخی کشورهای اروپایی نیز از این مدل الگوگیری کردند. 

وی با اشاره به اینکه پوشش جمعیتی شبکه تلویزیونی آموزش ۳/۹۷ درصد می‌باشد گفت: آموزش در این شبکه در دوره کرونا در دو بخش اصلی متمرکز شد، تحقق عدالت آموزشی در فضای کشور به این ترتیب که همه دانش آموزان ایران اسلامی چه در کلان شهرهای برخوردار و چه در مناطق محروم همه به یک اندازه از تدریس با کیفیت بهره‌مند شدند. 

مدیر شبکه تلویزیونی آموزش افزود: اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی برای سلامت جامعه در مقابل این ویروس، بخش دیگری از فعالیت‌ها و اقدامات آموزشی رسانه ملی در این دوره بود. 

احمدی افزادی از جمله مزایای تلویزیونی شدن آموزش در کشور را صرفه جویی جدی در منابع کشور اعلام کرد و افزود: اتفاق علمی–آموزشی مثبت دیگری که در این دوره محقق شد همسان‌سازی تدریس در کشور بود و وارد دوره رسانه معلم در کشور شدیم چرا که همه معلمان در همه سطوح تجربی و آموزشی در همه نقاط کشور به یک شیوه تدریس رسیدند. 

وی به زمانبندی مدرسه تلویزیونی ایران اشاره کرد و گفت: کلاس‌های آموزشی تا ۲۸ اسفند ۹۹ ادامه دارد و پس از آن از ۱۴ فرودین تا اول تیرماه ادامه می‌یابد و از اول تابستان نیز مدرسه مهارتی با آموزش‌های کاربردی برای دانش آموزان خواهیم داشت. 

احمدی افزادی با تاکید براینکه آموزش تلویزیونی، مکمل آموزش رسمی در کشور است و نه جایگزین آن اظهار داشت: روند جامعه‌پذیری دانش آموزان و فرزندان کشور در مدارس و گروه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد، لذا آموزش‌های رسانه‌ای هیچگاه جایگزین آموزش رسمی نخواهند شد. 

مدیر شبکه آموزش سیما با اشاره به اینکه تحقیقات کاربردی آینده‌پژوهی در دنیا ثابت کرده است که شیوه آموزش رسانه‌ای جزء لاینفک و ضروری و تکمیل کننده آموزش است از کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواست، ردیف بودجه‌ای مشخصی برای عملیاتی شدن این اقدام مهم آموزشی در کشور اختصاص دهند. 

مظفری قائم مقام معاون صدا نیز با اشاره به فعالیت شبکه‌های رادیویی ایران، جوان و فرهنگ در خصوص ارائه مطالب آموزشی و درسی به دانش آموزان در این ایام گفت: خوشبختانه با توجه به پوشش صد در صد امواج رادیو در کشور، در مواردی که پوشش شبکه شاد و حتی پوشش تلویزیونی وجود ندارد، وظیفه آموزش به دانش آموزان از کلاس‌های آموزشی رادیویی در رسانه ملی فراهم شده است. 

وی همچنین با اشاره به تقاضای طلاب حوزه‌های علمیه برای ایجاد بستر آموزش دروس حوزوی باتوجه به برقرار نبودن کلاس‌های درس و ناکافی بودن امکانات سیستم شاد، گفت: در تلاش هستیم با راه اندازی رادیو اندیشه این مشکل نیز برطرف شود. 

برخی نمایندگان نیز در این جلسه به ابراز عقاید و مسائل خود در این خصوص پرداختند از جمله زاهدی نماینده کرمان که از مدیر شبکه آموزش سیما خواست مطالب آموزش ارائه شده در این شبکه که دارای استانداردهای مورد تایید وزارت آموزش و پرورش است برای دانش اموزان مناطقی که هیچگونه دسترسی ندارند (نه اینترنت و نه رادیو و تلویزیون) به کتب کمک آموزشی تبدیل شده و در اختیار آن‌ها قرار گیرد. 

مهدی زاهدی با تشکر از اقدامات آموزشی این شبکه برای دانش آموزان، گفت: البته ضروری است که شبکه علاوه بر این اقدامات به مسائل آموزش عالی و دانشگاه‌ها نیز توجه داشته و بپردازد. 

مهدی اسماعیلی نماینده میانه نیز در این جلسه خطاب به مدیران سازمان صدا و سیما موضوع ریشه کنی بیسوادی در کشور را مطرح کرده و خواستار برنامه ریزی در این خصوص شد. 

وی همچنین توجه به آموزش‌های حین خدمت معلمان و دانش افزایی معلمان را جزو اولویت‌ها و مسائل مهم آموزش در رسانه ملی دانست. 

دهمرده، نماینده زابل و زهک نیز با تاکید بر اینکه سیر آموزشی خوبی که در رسانه ملی شروع شده است نباید محدود به کرونا باشد گفت: در ده سال آینده، دنیا دچار تحولات بسیار شگرفی در خصوص مسائل آموزش و ارائه آموزش خواهد شد که بر پایه نظام رسانه‌ای و به خصوص فضای مجازی است، لذا نباید مسیر خوبی را که در آموزش کشور به بهانه کرونا شروع شده است حتی با اتمام آن متوقف کرد بلکه باید به عنوان یک تجربه از آن برای تقویت نظام آموزشی کشور استفاده کرد. 

کرونا سعید سلطانی شبکه آموزش سیما مسعود احمدی‌افزادی مدرسه تلویزیونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر