کد خبر: 1035650 A

پژوهشگر حوزه خانواده با تاکید بر اینکه ابرقدرت‌های رسانه‌ای جهان در حال توجیه عملکردهای خویش هستند و با نگاهی تبعیض گرایانه فرهنگ‌های دیگر را می‌بینند، افزایش تلاش پرس تی وی در خنثی کردن این جنگ نابرابر جهانی علیه زنان مسلمان را ضروری دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، لیلا مجدانی دکترای جامعه‌شناسی خانواده، مدرس دانشگاه و پژوهشگر درباه نگاهی که اسلام به زنان داشته، گفت: واژه‌هایی چون نساء و نسوان، مؤمنه و مؤمنات، امهات، طاهره، طیبه، بانوان، ، صبیه، مطهره و مطهرات، صالحه و مانند آن‌ها در آیات و روایات معصومین زیاد به چشم می‌خورد. تا بدان جا پیش می‌رویم که در روایات واژگانی چون ریحانه نیز رنگ و بوی بهشتی به موضوع می‌بخشد. 

وی درباره تلاش برای رسیدن به زن شاخص مسلمان در کشورمان گفت: به نظر می‌رسد، با وجود تمام تلاش ها، در جامعه امروزی رویکردهای همگانی، در امور بانوان، بیش‌تر روبنایی بوده است. با آن که نسبت به گذشته زنان در جامعه فعال‌تر به نظر می‌رسند و میزان تحصیلات و کارآیی بیش‌تری دیده می‌شود، هنوز با نقطه دلخواه فاصله بسیار داریم. امروزه شاید بیش از آن که به توانایی ذاتی جنس زنانه توجه شود و تلاش شود که این توانایی‌ها مجال بروز و رشد یابند، برابری‌های غیرمنطقی در امور شغلی و صنفی ترویج می‌شود. 

این پژوهشگر حوزه زنان درباره قابلیت معرفی زن ایرانی و مسلمان به جهان گفت: ابتدا باید در داخل به مقام و ارزش آن پرداخته شود، سپس به نحوه معرفی‌اش به جهانیان بپردازیم، تصور نمی‌شود که در جامعه ما نگرش همه جانبه‌ای در بین دست اندرکاران وجود داشته باشد. ابتدا باید این نگاه را تصحیح کنیم، قطعاً فرهنگ زنان ما آن قدر پر بار هست که برای معرفی ویژگی‌های فردی و گروهی آنان بتوان پیشنهاداتی به شبکه‌های برون مرزی به ویژه پرس تی وی که از قابلیت خبررسانی بهره می‌برد، ارائه کرد. 

وی با توجه به نقشی که برای زنان در اسلام تعریف شده است، درباره دستورالعملی که شبکه‌های برون مرزی به ویژه پرس تی وی برای انتقال این مفاهیم به جامعه جهانی باید در نظر بگیرند، گفت: در مقوله‌های فرهنگی سیاسی نگری را باید کنار بگذاریم. هر گاه رسانه‌های ما فرهنگ و اجتماع را با مقیاس‌های سیاسی سنجیده اند، به بیراهه رفته ایم. باید نیازسنجی کنیم که زن مسلمان ایرانی چه می‌خواهد و امروز چه چیزی برایش اهمیت دارد. امروز نباید اسلام و بانوی مسلمان را با آن چه در جامعه جریان دارد، تعریف کنیم. باید ببینیم نگاه معنایی اسلام به زن چه گونه است؟ ببینیم خانواده آرمانی از نظر اسلام - البته با در نظر گرفتن مقتضیات زمانه- چیست؟ وقتی این‌ها را در نظر گرفتیم، تحلیل و استنتاج کردیم، شاید دیگر برای تبیین آن مشکل زیادی نداشته باشیم. 

مجدانی با تاکید بر اینکه رسانه‌های غربی به دنبال توجیه کردن عمل کردن خود هستند، درباره تاثیر القائات این رسانه‌ها علیه زنان مسلمان گفت: جهان غرب در حال توجیه عملکردهای خویش است و با نگاهی تبعیض گرایانه فرهنگ‌های دیگر را می‌بیند، به ویژه در جاهایی که منافع آنان اقتضا می‌کند. از سوی دیگر باید بپذیریم که ما نیز کوتاهی کرده ایم. علما و روشنفکران ما برای تربیت و آشنایی فرهنگی جامعه و زنان کارآمد پای کار نبوده اند. به نظرم مردم و زنان احساس یگانگی با بالادستان نمی‌کنند و رسانه‌های بیگانه هم از این حالت بهره‌های فراوان می‌برند. اگر حکومت بر پایه دل‌ها قرار گیرد، خود زنان بی‌نیاز از هر کس دیگر، با عملکرد مناسب پاسخ‌های درخور برای جامعه جهانی آماده خواهند کرد. 

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه شبکه‌های برون مرزی باید استاندارد‌های بین المللی را در برنامه‌سازی‌هایی که قرار است به موضوعات مهمی مثل زنان بپردازند، رعایت کنند، اذعان کرد: تصورم این است که در این برنامه‌ها ابتدا استانداردهای بین المللی برنامه‌سازی رعایت شود. سپس استنتاجات ظریف، منطقی و هوشیارانه جای برخوردهای احساسی و سیاسی گرایانه را بگیرد. به عبارتی پیش از آن که به صورت سلبی در جهت تخریب حریف کوشش شود، هم و غم ما در این خلاصه شود که به صورت اثباتی، امتیازهای فراوان خود را نرم و مستدل و با زبان هنرمندانه به جهانیان معرفی کنیم.

زنان مسلمان معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما شبکه پرس تی‌وی لیلا مجدانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر