کد خبر: 1035547 A

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان یزد از سامان‌دهی و مرمت معابر و محلات قدیمی بافت تاریخی یزد خبر داد.

به گزارش ایلنا، محمدرضا فلاحتی (سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان یزد) از سامان‌دهی و مرمت معابر و محلات قدیمی بافت تاریخی یزد خبر داد. 

محمدرضا فلاحتی با اعلام این خبر اظهار داشت: در راستای پویایی بافت تاریخی یزد، حفظ و ایجاد شرایط بهتر برای سکونت در آن، معابر و محلات قدیمی کوشک نو، شاه ابوالقاسم، بازار نو و فهادان سامان‌دهی و مرمت شد.

او افزود: در این پروژه کاهگل‌کاری، رنگ‌آمیزی درب‌های خانه‌های تاریخی، ازاره چینی، بندکشی، جمع‌آوری و اجرای مجدد ناودان‌ها انجام شده است.

فلاحتی ادامه داد: بافت تاریخی یزد دارای ۱۹۵ هکتار عرصه، ۷۵۰ هکتار حریم بوده و تنها بافت زنده و پویا در کشور است که کالبد خشتی آن حفظ‌شده و زندگی اجتماعی در آن جریان دارد و در نتیجه سامان‌دهی معابر و محلات این بافت با هدف ارتقای سطح زندگی ساکنان و تداوم زندگی در شهر تاریخی به‌عنوان یکی از ارزش‌های اصیل آن انجام می‌شود.

بافت تاریخی یزد در تیرماه ۱۳۹۶ به‌عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران، در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر کراکوف لهستان به ثبت جهانی رسیده است.

ساماندهی محلات و معابر بافت تاریخی یزد اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر