کد خبر: 1034495 A

در روز پنجم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

پنجمین روز برگزاری جشنواره فیلم فجر با نمایش دو فیلم در سالن رسانه‌ها ادامه پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم «روشن» به کارگردانی روح‌الله حجازی در سانس اول و «روزی روزگاری آبادان» نخستین ساخته سینمایی حمیدرضا آذرنگ در سانس دوم به پایان رسید. 

تاریکی‌های زندگی «روشن» 

فیلم سینمایی «روشن» به کارگردانی روح‌الله حجازی داستان مردی به نام روشن است که به خاطر نداشتن شغل و مشکلات اقتصادی مجبور به جدایی از همسرش و سپردن حضانت فرزندش به او می‌شود. فضای فیلم حجازی پر از تلخی‌ها و سختی‌هایی است که با چاشنی خیانت و استعمال مواد مخدر و در نهایت خودسوزی برای شخصیت اصلی همراه است. روشن یک شخصیت منفعل و بی‌خاصیت است که توانایی حفظ زندگی‌اش را ندارد. رضا عطاران در معدود حضورهای جدی در این فیلم نقش متفاوتی را بازی کرد و سارا بهرامی و سیامک انصاری نقش‌های کوتاه و فرعی را به عهده گرفتند. 

در نشست خبری فیلم نیز به سیاهی کاراکتر و فضاهای فیلم اشاره شد و کارگردان آن را متاثر از زندگی در فضای جامعه امروز توصیف کرد. 

درد دل‌های یک خانواده آبادانی با موشک

در سانس دوم فیلم سینمایی «روزی روزگاری آبادان» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ پخش شد. این نخستین ساخته سینمایی آذرنگ است که سابقه بازیگری در تئاتر و سینما دارد. «روزی روزگاری آبادان» روایتی از زندگی یک خانواده آبادانی در آستانه تحویل سال ۱۳۸۱ شمسی است. سالی که تحت تاثیر حمله نظامی آمریکا به عراق شرایط متفاوتی را در کشور رقم زده است. اصابت یک موشک به خانه خانواده فیلم که فاطمه معتمدآریا و محسن تنابنده زوج آن خانواده محسوب می‌شوند و درد و دل‌های یک خانواده متاثر از فضای جنگ و تجربه کردن تلخی‌های جنگ، نخستین فیلم آذرنگ را یک فیلم در تحلیل فضای اجتماعی و نقد جنگ و خونریزی قرار می‌دهد. 

فیلم در زمان‌های مختلف دارای لحن دو پاره‌ای می‌شود و از فضای رئال به سورئال تغییر لحن می‌دهد. برای گام نخست فیلمسازی آذرنگ می‌توان «روزی روزگاری آبادان» را اثری متوسط دانست که می‌توان به آینده فیلمسازی او امیدوار بود. 

حضور سرزده بازرسان دانشگاه علوم پزشکی در جشنواره

بازرسان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه بار دیگر به شکل سرزده در «برج میلاد» حاضر شدند تا از نزدیک بر روند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مقر جشنواره نظارت کنند. 

پس از نظارت، بازرسان معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی بار دیگر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جشنواره فیلم فجر را تایید کردند. 

پیش از این هم بازرسان و کارشناسان به شکل سر زده در محل برگزاری جشنواره حاضر شده بودند که بازدید قبلی آن‌ها نیز رعایت صحیح شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مقر جشنواره را تایید می‌کرد. 

احتمال اضافه شدن سانس اضافه در شنبه

مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر محمدرضا فرجی گفت: به دلیل آن‌که نظارت نمایندگان ما در سالن‌های سینما بیشتر شده است، خوشبختانه طی دو روز گذشته با مشکلی در سینماها مواجه نبودیم. 

او ادامه داد: حضور به موقع بازرسان وزارت بهداشت در سالن‌های سینما در بهبود شرایط اکران در سینماها تاثیرگذار بوده است. تخلف‌های پیش آمده، تخلف‌های جزئی بوده که با تذکرات دوستانه حل شده است. 

مدیر امور سینماهای جشنواره فیلم فجر گفت: ممکن است با افزایش درخواست‌ها برای تماشای فیلم‌های جشنواره، جدای از روز جمعه، روز شنبه را هم به سانس اکران فوق‌العاده اضافه کنیم که در صورت تأیید این اتفاق جزئیات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

محسن تنابنده فاطمه معتمدآریا حمیدرضا آذرنگ روح‌الله حجازی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر فیلم روشن روزی روزگاری آبادان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر