کد خبر: 1033844 A

کارگاه‌های آموزش کسب‌وکارهای فرهنگی و هنری برای روستاییان سراسر کشور از ۲۳ دی به مدت یک ماه در حال برگزاری است.

به گزارش ایلنا، ابراهیم حیدری، مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده  از  ۲۳ دی تا ۲۳ بهمن قریب بیست و هفت کارگاه آموزشی کسب‌وکارهای فرهنگی روستاییان با حضور دهیاران، کار آفرینان روستاها، بخشداران و مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیست و پنج استان و در شصت روستا در حال برگزاری است.

وی تاکید کرد: کارگاه‌های به دلیل شیوع کرونا به صورت آنلاین برگزار می‌شود و زمان هر کارگاه قریب پنج ساعت است و در هر کارگاه به طور میانگین ۵۰ فعال فرهنگی و کارآفرین و علاقه‌مند به اقتصاد فرهنگ حضور دارند و مجموعا ۴ هزار ساعت نفر آموزش ارائه می‌شود. از جمله مباحث آموزشی در این کارگاه‌ها می‌توان به شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری و تدوین طرح توجیه اقتصادی، نگارش برنامه اقتصادی، شناخت ابعاد و ظرفیت‌های  متنوع اقتصاد فرهنگ، چگونگی تامین اعتبار و منابع مالی کسب و کار و... در روستاها و نحوه تدوین برنامه‌ریزی مشارکتی اشاره کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: طرح راه‌اندازی کسب و کارهای فرهنگی در روستاها در بعد کیفی با هدف شناسایی ظرفیت هاو رفع موانع و دشواری‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری در روستاها، شناسایی نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی موثر و فعال در توسعه فرهنگی روستاها، کمک به توانمندسازی روستاییان برای راه‌اندازی کسب و کار فرهنگی و هنری، حمایت از راه‌‍اندازی مجموعه کسب و کارهای روستایی فرهنگ محور، ارتقای کیفیت زندگی در میان روستاییان، شناسایی و شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های فرهنگی و هنری روستاییان، ایجاد زمینه و فرصت مناسب برای جلب مشارکت مردمی در امور فرهنگی و هنری روستاها، تشکیل انجمن‌های فرهنگی و هنری و در بعد کمی با هدف کاهش نرخ بیکاری در کشور، ایجاد  فرصت‌های شغلی مستقیم در روستاها، آموزش مهارت شغلی و دانش کارآفرینی به مردان و زنان  روستایی، و برگزاری کارگاه برنامه‌ریزی مشارکتی در این روستاها  طراحی و برنامه‌ریزی شده است.

طرح کسب و کارهای فرهنگی در روستاها با مشارکت صندوق کارآفرینی امید، سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌های کشور و معاون توسعه مناطق محروم ریاست جمهوری طی تفاهمنامه‌ای چهار جانبه در حال انجام است.

اقتصاد خلاقیت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر