کد خبر: 1031659 A

داور جشنواره تجسمی فجر:

علی خدایی یکی از داوران سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر گفت: اینکه ما انگشت می‌گذاریم روی یک مجموعه کار و آن را ‌برگزیده می‌کنیم خود به خود و به صورت ناخوداگاه پیش فرض‌هایی را به بخشی از جامعه تصویرگری انتقال می‌دهد و برای همین سعی کردیم بسیار آگاهانه و مسئولانه با آن برخورد کنیم.

به گزارش ایلنا، علی خدایی تصویرساز و یکی از داوران سیزدهمین ‌جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره کیفیت آثار این دوره از جشنواره گفت: من سال گذشته هم در این جشنواره داور بودم و به ‌نظرم کیفیت کارها امسال خیلی خوب بود و ما بسیار سخت گیرانه آثار نهایی را برای جشنواره انتخاب کردیم‎. ‎

این داور بخش تصویرسازی بیان کرد: در انتخاب کارها چند موضوع را مدنظر قرار دادیم که یکی از آن‌ها این بود که اساس کارها ‌مثل طراحی و تکنیک و خلاقیت مطلوب باشد. حالا ممکن است در بخشی از این جنبه‌ها فرد قوی‌تر باشد. مثلا در طراحی ‌قدرت بیشتری داشته باشد یا تکنیک حرف اول را بزند. یا ممکن است نگاهی بسیار خلاقانه در کار باشد. سعی کردیم نگاه جامعی داشته باشیم تا آثار راه یافته به نمایشگاه متنوع شود و کارها شبیه هم نباشد. 

خدایی درباره کارکرد جشنواره‌ها نیز اظهار کرد: یکی از کارهای مسئولان فرهنگی برگزاری جشنواره‌ها و دوسالانه‌هاست. در ‌سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ این جشنواره‌ها و دوسالانه‌ها رونق داشت و ما تاثیرش را به وضوح دیدیم. در بخش دانشگاه و در نگاه ناشران یک تحول و حرکت رو به جلو مشاهده می‌شد. در جامعه تصویرگری شاهد جهش بودیم. الان هم اگر فعالیت‌های موثری را شاهد هستیم به پشتوانه همان سال هاست. 

این داور جشنواره تجسمی فجر اضافه کرد: به نظرم اینکه جشنواره تجسمی فجر تداوم دارد و برای اجرای آن اهتمام هست جای تقدیر دارد چون برای حوزه تصویرگری این جشنواره اهمیت دارد و فعالیت‌ها را گسترش می‌دهد. 

1cf8eea2-903f-42ce-b153-9b75dd4ec274

وی در ادامه با اشاره به تاثیر کرونا بر فعالیت تصویرگران گفت: کرونا روی روحیه و فعالیت تصویرگران تاثیرگذار بوده و این ‌هنر در رکود است و جشنواره‌ها هم اکثرا به تعویق افتاده برای همین چنین نمایشگاه‌ها و جشنواره‌هایی مثل فجر می‌تواند موثر باشد و تصویرگران را از رکود دربیاورد. 

خدایی در ادامه با اشاره چالش‌های جشنواره تجسمی فجر نیز گفت: به نظرم لازم است که در اهدای جوایز تجدیدنظر شود و به ‌تعداد بیشتری برگزیده جایزه اهدا شود. 

وی ادامه داد: در کلیت این موضوع که جشنواره به صورت آزاد با موضوعات برخورد می‌کند مثبت است و دست هنرمندان باز ‌است. ما در داوری سعی کردیم نگاهمان سلیقه‌ای و تک بعدی نباشد و ملاک‌های مهم دیداری و تجسمی را در نظر گرفتیم. اینکه ما انگشت می‌گذاریم روی یک مجموعه کار و آن را برگزیده می‌کنیم خود به خود و به صورت ناخوداگاه یک پیش فرض‌هایی را به بخشی از جامعه تصویرگری انتقال می‌دهد و برای همین سعی کردیم بسیار آگاهانه و مسئولانه با آن برخورد کنیم. 

سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر ۱۸ بهمن ۹۹ در مرکز فرهنگی و هنری صبا کار خود را آغاز می‌کند‎.

جشنواره تجسمی فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر