کد خبر: 1026604 A

محسن شریفیان در تازه‌ترین فعالیتش از ساز «لیانیک» به عنوان یک نی انبان الکترونیک رونمایی می‌کند.

به گزارش ایلنا، نی‌انبان الکترونیک ایرانی به نام «لیانیک» روز سه‌شنبه سی‌ام دی‌ماه به همت محسن شریفیان نوازنده و آهنگساز موسیقی نواحی ایران و همکاری محمد بهی‌فرد در یکی از کافه‌های شهر بوشهر رونمایی می‌شود. 

محسن شریفیان درباره این ساز ابداعی توضیح داد: یکی از اصلی‌ترین مشکلات در فرآیند یادگیری و تمرین یک ساز، عدم کنترل و بلند بودن صدای سازها است که گاهی موجب ایجاد مزاحمت برای اطرافیان می‌شود و همین موضوع، زمان و مکان را برای نوازنده محدود می‌کند. این چالش در ساز نی‌انبان به سبب نوای بلند آن، بسیار پر رنگ است تا جایی که در آپارتمان‌ها و محیط‌های کوچک عملاً تمرین نواختن نی انبان، محال می‌شود. از این رو با همکاری دوست خوبم محمد بِهی‌فرد، یک نی‌انبان الکترونیک ایرانی طراحی کردیم که در هر زمان و مکانی، مجال تمرین نوازندگی نی انبان را به هنرجو می‌دهد. این ساز ضمن اینکه وسیله مناسبی برای تمرین انگشتان و شناختن ریتم‌ها و آواهاست، نیاز به کوک کردن ندارد. 

وی در پایان درباره فرآیند طراحی و اجرای این پروژه بیان کرد: با توجه به شرایط تحریم وعدم دسترسی به محصولات خارجی، بر آن شدیم تا یک نی‌انبان الکترونیک ایرانی در بوشهر طراحی کنیم. «لیانیک»، نسخه‌ای بومی از سازی مشابه است که در اروپا برای هنرجویان و اهالی موسیقی، امکان تمرین را فراهم می‌آورد.

رونمایی محسن شریفیان سازهای ابداعی نوازندگان و پژوهشگران موسیقی نواحی جنوب ایران لیانیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر