کد خبر: 1024198 A

رضاخواه دبیر کمیسیون تلفیق گفت: «تمرکز مجلس برای افزایش منابع پایدار مالیاتی اخذ مالیات از فعالیت‌های غیرمولد و موازی تولید مانند مالیات‌ خودروهای لوکس است. درآمدهای مالیاتی نباید به تولید فشار بیاورد، به دنبال افزایش ۵۰ درصدی بودجه عمرانی هستیم.»

به گزارش ایلنا، برنامه سه‌شنبه شب پایش با حضور مجتبی رضاخواه نماینده مردم تهران و دبیر کمیسیون تلفیق بودجه با موضوع اصلاحات اساسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ روی آنتن رفت.

رضاخواه در ابتدای بحث در رابطه با مشکلات اساسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: «بودجه ۱۴۰۰ اشکالات اساسی داشت، هزینه‌های قطعی رشد بسیاری داشت و درآمدهای ناپایدار و موهومی نیز رشد بسیاری داشت. به مفهوم ساده‌تر در سال انتهایی دولت، درآمدها هیچ تناسبی با هزینه‌ها نداشت. ما در مجلس به دنبال این هستیم که تعادلی ایجاد کنیم و درآمدهای پایدار دولت را افزایش بدهیم. اگر بودجه دولت بدون اصلاحات اساسی مجلس به تصویب می‌رسید، سال آینده با ابرتورم روبرو بودیم.»

این نماینده مجلس ادامه داد: «تنها ۲۹ درصد منابع لایحه بودجه دولت، درآمدهای پایدار است. مابقی این درآمدها ناشی از اوراق قرضه، منابع نفتی و اوراق سلف نفت است. ما در مجلس تلاش فراوانی داریم که درآمدهای پایدار ۵۰ درصد افزایش پیدا کند و هدف اصلی افزایش مالیات، قشر مرفه، سوداگران و واردکنندگان است. در بحث مالیات خودروی لوکس، مجلس یک اقدام انقلابی انجام داد و این مالیات را تصویب کرد. به تناسب ثروت باید به اقتصاد کشور کمک کند و مالیات بپردازند.»

رضاخواه در رابطه با تاثیر نفت در بودجه دولت اظهار داشت: «در لایحه بودجه دولت بیش از ۴۱ درصد مروبط به نفت می‌شد. اما این نکته خالی از لطف نیست که تنها در سرفصل بودجه عمومی تاثیر نفت ۴۱ درصد است و در دیگر تبصره‌های مهم بودجه که در ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده، ردپای نفت بسیار وجود دارد و عملا این درصد بالاتر نیز خواهد رفت. همه نقش نفت تنها این ۴۱ درصد نیست و بیشتر از این‌ها بودجه به نفت وابسته است.»

عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در رابطه با کسری تراز عملیاتی بودجه دولت افزود: «کسری تراز عملیاتی بودجه دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است. کسری تراز عملیاتی به معنای فاصله بین هزینه‌های جاری با درآمدهای پایدار مالیاتی است. ما در کمیسیون تلفیق درآمدهای پایدار مالیاتی را افزایش داده تا این کسری تراز عملیاتی کاهش خوبی داشته باشد. نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص ملی در کشورهای مختلف بیش از ۲۵ درصد است ولی در کشور ما تنها ۶ درصد است. بنابراین باید با تمرکز بر فعالیت‌های غیرمولد و مالی به سراغ افزایش درآمدهای پایدار مالیاتی برویم.»

رضاخواه در رابطه با افزایش بودجه عمرانی در اصلاحات اساسی بودجه توسط مجلس، افزود: «بحث مربوط به مناطق محروم، به موضوع توسعه نامتوازن کشور مرتبط است، باید بودجه عمرانی مربوط به توسعه زیرساخت‌ها افزایش یابد. من همین‌جا اعلام می‌کنم، کمیسیون تلفیق تلاش خواهد کرد که بودجه عمرانی که در حال حاضر ۱۰۴ همت است، بیش از ۵۰ درصد افزایش دهد تا صرف توسعه متوازن زیرساخت‌ها شود.»

این نماینده مجلس ادامه داد: «در رابطه با درآمدهای مالیاتی، تمرکز ما بر حذف معافیت‌های بی‌مورد است. مالیات بر فعالیت‌های غیرمولد و موازی تولید مانند مالیات‌ خودروهای لوکس نیز مدنظر کمیسیون تلفیق است. درآمدهای مالیاتی نباید به تولید فشار بیاورد، همچنین افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده کار صحیحی نیست.»

رضاخواه در پایان گفت: «۴۷ درصد مردم خودرو ندارند، باید یارانه به جای خدورو به فرد اعطا شود. همچنین تولید باید تقویت شود. ما در کمیسیون تلفیق، مالیات بر تولید را کاهش دادیم و این مالیات از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد تقلیل یافت.»

برنامه پایش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر